LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Fakultet informatike u Puli

Istraživači iz Pule proveli istraživanje o primjeni AI-ja za unaprjeđenje zdravstvenih sustava

Rad istražuje potencijal lokalnih velikih jezičnih modela u optimizaciji administrativnih procesa unutar zdravstvenih ustanova, uz cilj smanjenja opterećenja medicinskog osoblja i poboljšanja točnosti medicinske dokumentacije.

Rad istražuje potencijal lokalnih velikih jezičnih modela u optimizaciji administrativnih procesa unutar zdravstvenih ustanova, uz cilj smanjenja opterećenja medicinskog osoblja i poboljšanja točnosti medicinske dokumentacije.

Predstavnici Fakulteta informatike u Puli (FIPU) sudjelovali su na 8. međunarodnoj konferenciji International Conference on Intelligent Human Systems Integration (IHSI 2025), koja se održala od 24. do 26. veljače 2025. na Sveučilištu Sapienza u Rimu, u Italiji. Konferencija je okupila stručnjake, istraživače i praktičare iz različitih područja kako bi raspravljali o integraciji ljudi i inteligentnih sustava, s posebnim naglaskom na primjenu umjetne inteligencije (AI) u zdravstvu.

Istraživanje: 47 posto generacije Z smatra da im bolje savjete o karijeri daje umjetna inteligencija nego šefovi


Tijekom skupa, autori Ivan Lorencin, Nikola Tanković i Darko Etinger s FIPU-a predstavili su znanstveni rad pod nazivom Optimizing Healthcare Efficiency with Local Large Language Models, koji se bavi unapređenjem učinkovitosti zdravstvenih sustava primjenom lokalnih velikih jezičnih modela (LLM-ova). Ovaj rad istražuje potencijal LLM-ova u optimizaciji administrativnih procesa unutar zdravstvenih ustanova, uz cilj smanjenja opterećenja medicinskog osoblja i poboljšanja točnosti medicinske dokumentacije.

Sve relevantnija tema: saznajte više o etičnoj primjeni umjetne inteligencije u istraživanjima


Istraživanje je provedeno u sklopu projekta EDIHP Adria, u kojem FIPU surađuje s partnerima, uključujući Sveučilište Jurja Dobrile u Puli. Korištenje lokalnih velikih jezičnih modela u zdravstvenim sustavima može značajno unaprijediti automatizaciju administrativnih zadataka, što bi rezultiralo bržim i preciznijim obradama medicinskih podataka. Ove tehnologije mogu smanjiti vrijeme potrebno za upravljanje administrativnim opterećenjem, omogućujući medicinskom osoblju da se usmjere na pružanje izravne skrbi pacijentima.

Kriza u IT sektoru: isplati li se obrazovati za karijeru u trenutno „nesigurnoj industriji”?


Rad FIPU-ovih istraživača izazvao je veliki interes među sudionicima konferencije, osobito u kontekstu digitalne transformacije zdravstvenih sustava i sve većeg utjecaja umjetne inteligencije na zdravstvo.

IZVOR: FAKULTET INFORMATIKE U PULI
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA