LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
6. Hrvatski iseljenički kongres

Akademska zajednica poziva na povratak iseljenika i poticanje interesa za hrvatska sveučilišta

Dekanica Pliško i dekan Crnković u ime akademske zajednice istaknuli su potrebu za osmišljavanjem programa i poticaja za povratak hrvatskih iseljenika, uključujući studentsku populaciju.

Dekanica Pliško i dekan Crnković u ime akademske zajednice istaknuli su potrebu za osmišljavanjem programa i poticaja za povratak hrvatskih iseljenika, uključujući studentsku populaciju.

Sveučilište u Zagrebu sudjelovalo je na 6. Hrvatskom iseljeničkom kongresu koji se održao na kampusu Sveučilišta u Puli od 27. do 29. lipnja 2024. godine. Glavna tema kongresa bila je Hrvatski iseljenici ‒ potencijal za budućnost Hrvatske. Događanje je okupilo više od 150 registriranih sudionika, među kojima su bili i predstavnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Croaticuma, Fakulteta filozofije i religijskih znanosti te Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Svečano otvaranje kongresa obilježila su značajna imena: ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, biskup Porečke i pulske biskupije mons. Ivan Štironja, pulski gradonačelnik dr. sc. Filip Zoričić, dekanica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Puli prof. dr. sc. Lina Pliško, dekan Ekonomskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Boris Crnković, te u ime organizatora dr. sc. Marin Sopta iz Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva i suorganizatora Dario Magdić iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Kvizaška liga za studente donosi veliku nagradu od čak dvije tisuće eura, evo kako se prijaviti



Prvi govornici naglasili su ključna pitanja i izazove vezane uz demografsko stanje i useljavanje, očuvanje hrvatskog jezika, kulture i vjere među hrvatskim iseljenicima, koji su brojčano nadmašili populaciju unutar Hrvatske. Dekanica Pliško i dekan Crnković u ime akademske zajednice istaknuli su potrebu za osmišljavanjem programa i poticaja za povratak hrvatskih iseljenika, uključujući studentsku populaciju, te pozvali na poticanje interesa za hrvatska sveučilišta kao mjesta povezivanja novih naraštaja rođenih izvan Hrvatske s domovinom njihovih predaka. Tijekom kongresa održana su brojna plenarna predavanja na teme migracija, hrvatskih iseljenika, kulturnog i vjerskog identiteta, demografske obnove Hrvatske, poslovnih kontakata između iseljene i domovinske Hrvatske, važnosti medija u povezivanju iseljene i domovinske Hrvatske, povratničkih iskustava te baštinskih tema.

Objavljeni konačni rezultati natječaja za stipendije Sveučilišta u Zagrebu: ove godine značajno veći odaziv studenata


Od predstavnika rektorata Sveučilišta u Zagrebu, dr. phil. Branka Roščić održala je predavanje na temu Cjeloviti studijski programi, Erasmus+ programi studijske razmjene/stručne prakse, ljetne škole i ostali akademski programi za studente pripadnike hrvatskog naroda izvan RH na Sveučilištu u Zagrebu. U sklopu panela Kulturne i baštinske spone dr. sc. Vlatka Lemić održala je predavanje na temu Usmena povijest kao metoda prikupljanja informacija o kulturnoj baštini dijaspore. Predstavnici Filozofskog fakulteta, Croaticuma, Fakulteta filozofije i religijskih znanosti te Fakulteta hrvatskih studija također su sudjelovali s izlaganjima na razne teme vezane uz hrvatsko iseljeništvo.

Kongres je bio kvalitetno organiziran događaj koji je ponudio okvire za razmjenu ideja i iskustava te umrežavanje po raznim područjima vezanima za hrvatsko iseljeništvo. Ovaj susret je još jednom potvrdio važnost povezivanja i suradnje između Hrvatske i njene dijaspore, naglašavajući pritom potencijale koji mogu doprinijeti budućem razvoju Hrvatske.

IZVOR: SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
FOTO: STUDENTSKI.HR, ILUSTRACIJA