LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Aktivno sudjelovanje mladih u društvu

Mnogi mladi nisu upoznati s postojanjem i radom savjeta mladih; izdvajamo osnovne informacije o njima

CERM je tijekom provedbe projekta Kutak za informiranje mladih došao do zaključka da mnogi mladi uopće nisu upoznati s pojmom savjeta mladih, a još manje s njegovim radom i utjecajem koji mogu ostvariti. Iz tog razloga u nastavku donosimo osnovne informacije o ovim savjetodavnim tijelima.

CERM je tijekom provedbe projekta Kutak za informiranje mladih došao do zaključka da mnogi mladi uopće nisu upoznati s pojmom savjeta mladih, a još manje s njegovim radom i utjecajem koji mogu ostvariti. Iz tog razloga u nastavku donosimo osnovne informacije o ovim savjetodavnim tijelima.

Aktivno sudjelovanje mladih u društvu potiče Centar za razvoj mladih projektom Kutak za informiranje mladih, koji provodi u partnerstvu s Institutom za stručno usavršavanje mladih, a uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. A aktivno je moguće sudjelovati u društvu i pritom doprinositi položaju mladih generalno – angažmanom u nekom od savjeta mladih

Međutim, CERM je tijekom provedbe spomenutoga projekta došao do zaključka da mnogi mladi uopće nisu upoznati s pojmom savjeta mladih, a još manje s njegovim radom i utjecajem koji može ostvariti, odnosno koji ostvaruje. Iz tog razloga u nastavku donosimo osnovne informacije o ovim savjetodavnim tijelima.

Savjeti mladih, dakle, osnivaju se kao savjetodavna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Njihova je osnovna zadaća promicanje i zagovaranje prava, potreba i interesa mladih na njihovoj lokalnoj i područnoj, odnosno regionalnoj razini. 

– Savjeti mladih omogućuju mladim osobama sudjelovanje u postupku i procesu službenog donošenja odluka predstavnika vlasti. Njihov se rad temelji na interesima i potrebama mladih osoba da iz vlastite perspektive predlože promjene koje će zadovoljiti njih same i druge mlade osobe u zajednici u kojoj žive. Aktivnosti savjeta mladih uključuju svaki oblik političkog, ekonomskog ili društvenog sudjelovanja koje će naći plodno tlo u zajednici i odgovoriti na potrebe i težnje za afirmacijom mladih osoba. Rad savjeta mladih predstavlja dugoročan, odnosno strateški i planski pristup poticanja sveukupne participacije i kvalitete života mladih. – stoji na stranici Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku

Nadalje, osnivanje savjeta mladih, djelokrug, postupak izbora te druga pitanja od značaja za njihov rad određuje Zakon o savjetima mladih. Ciljevi su Zakona sudjelovanje mladih u odlučivanju o upravljanju javnim poslovima od interesa i značaja za mlade, aktivno uključivanje samih mladih u javni život te informiranje i savjetovanje u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Njegova je provedba obaveza jedinica samouprave, a spomenuto Ministarstvo provodi nadzor nad provedbom te daje preporuke za poboljšanje njegove efikasnosti. 

Cjelokupni tekst Zakona dostupan je na poveznici

FOTO: PEXELS