LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Građani ne znaju, savjetnici ne govore

Za posao u inozemstvu ili drugom gradu imate pravo na novčanu pomoć od države

Ako građani sami ili posredstvom HZZ-a nađu posao u mjestu koje je više od 80 kilometara udaljeno od njihova mjesta boravišta, imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć, kao i na naknadu putnih i selidbenih troškova.

Ako građani sami ili posredstvom HZZ-a nađu posao u mjestu koje je više od 80 kilometara udaljeno od njihova mjesta boravišta, imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć, kao i na naknadu putnih i selidbenih troškova.

Trenutno je prema podacima HZZ-a u Hrvatskoj nezaposleno 287 032 ljudi, a neslužbene informacije govore da se u posljednje četiri godine u inozemstvo odselilo oko 100 000 ljudi. Većina njih otišla je u potrazi za poslom, no rijetki su oni koji su znali da za pronalazak posla u inozemstvu ili gradu koji se nalazi više od 80 kilometara od mjesta gdje trenutno žive imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć od države. Kada se sve zbroji, svatko od njih ostao je bez iznosa od oko 2 500 kuna.

Razlog tome je što, da bi naknadu dobili, građani moraju znati za to pravo i reći svom savjetniku na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.

– Bila sam prijavljena na birou prije nego što sam posao pronašla u Njemačkoj, ali nisam znala za ovu mogućnost, odnosno pravo. Nitko mi o tome ništa nije rekao. Nažalost, već sam godinu dana vani, pa nemam više pravo tražiti novac, ali da bi mi u trenutku kad sam odlazila dobro došao, o da, itekako! Išla sam u tuđinu sa 200 eura u džepu u potrazi za boljim životom – rekla je za Glas Slavonije jedna Đakovčanka.

Uvjeti za korištenje prava na jednokratnu novčanu pomoć utvrđeni su Odlukom o jednokratnoj novčanoj pomoći i naknadi putnih i selidbenih troškova:

– Propisano je da nezaposlena osoba kojoj Zavod nije u mogućnosti osigurati zaposlenje u mjestu prebivališta, a koja sama ili posredovanjem Zavoda nađe zaposlenje u drugom mjestu, ima pravo na jednokratnu novčanu pomoć te na naknadu putnih i selidbenih troškova za sebe, bračnog druga, odnosno izvanbračnog druga i djecu, od mjesta prebivališta do mjesta zaposlenja.

Naknadu za putne troškove građani imaju i ako sele sami ili s (izvan)bračnim drugom i/ili djecom, a mogu ostvariti i novčanu pomoć za dio selidbenih troškova:

– Selidbeni trošak nadoknađuje se u visini 50% troškova najjeftinijim prijevoznim sredstvom, a najviše do 1 000 kuna. Zahtjev za naknadu putnih i selidbenih troškova podnosi se u pisanom odliku područnom uredu Zavoda u kojemu je nezaposlena osoba bila evidentirana prije zaposlenja. Zahtjev se podnosi u roku od 30 dana od dana zaposlenja. Nezaposlena osoba koja zasnuje radni odnos u drugom mjestu zaposlenja na šest mjeseci ili duže te zbog toga promijeni mjesto prebivališta uz zahtjev za naknadu putnih i selidbenih troškova mora kao dokaz priložiti ugovor o radu odnosno pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu, račun tvrtke koja je obavila preseljenje i prijevoznu kartu odnosno prijevozne karte. – stoji na stranicama HZZ-a.

Kada se zbroji 1 200 kuna jednokratne pomoći, 300 kuna najveće naknade za putni trošak i 1 000 kuna naknade za selidbeni trošak, građani koji su posao pronašli u inozemstvu ostali su bez 2 500 kuna, a sve zbog nedovoljne informiranosti jer građani svom savjetniku moraju reći da žele koristiti ovo pravo.

– Ako nezaposlena osoba kontaktira svog savjetnika za zapošljavanje u vezi s mogućnošću korištenja prava ili obavijesti savjetnika da odlazi u inozemstvo, savjetnik će ju informirati o svim mogućnostima i pravima. Također, informacije o navedenim pravima nalaze se na predviđenim mjestima unutar regionalnog/područnog ureda te su javno dostupne i na web-stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. – kažu u HZZ-u.

Više o ostvarivanju ovih prava možete pročitati ovdje.

FOTO: STUDENT THINK TANK