LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Moj prvi posao

Savjeti za pronalaženje prvog posla

Polažete zadnje ispite ili ste diplomirali i odlučili ste aktivno tražiti svoj prvi posao? Krenite s usvajanjem vještina nužnih za uspjeh u poslovnom svijetu.

Polažete zadnje ispite ili ste diplomirali i odlučili ste aktivno tražiti svoj prvi posao? Krenite s usvajanjem vještina nužnih za uspjeh u poslovnom svijetu.

Pri kraju ste studija i napokon ste dobili priliku za svoje prvo radno iskustvo. Preuzmite stvari u svoje ruke i krenite odlučno u poslovni svijet. U tome vam mogu pomoći i 3 savjeta za traženje prvog posla.

1. Važnost networkinga za razvoj karijere

Vaša potraga za poslom bit će uspješnija kroz networking. Održavanjem veza s kolegama na faksu odličan je početak. Pri traženju posla oni su vaša konkurencija, no za nekoliko godina bit ćete presretni kad shvatite da na ključnoj poziciji u tvrtki koja vam je zanimljiva radi upravo vaš kolega/kolegica s fakulteta. Kolega/kolegica vas može preporučiti za otvoreno radno mjesto i time imate veće izglede da budete visoko na listi potencijalnih kandidata. 

Prije diplome svakako je preporučljivo otvoriti LinkedIn profil. Gradite svoju mrežu s bivšim kolegama, a zatim i šire. Važno je imati veliku mrežu kontakata na LinkedInu jer preko onih koje osobno poznajete možete doći do onih koji su vam potrebni. Kad na LinkedInu gledate profil osobe s kojom niste povezani, on vam pomaže i govori preko koga iz vaše mreže možete doći do te osobe, što je velika prednost.

Networking je dugoročan projekt. Fokusirajte se na izgradnju odnosa, stjecanje prijatelja, izgradnju mreže kontakata i pritom budite iskreni i autentični.

2. Praćenje kompanija na društvenim mrežama

Kompanije, udruge i ključne osobe u organizacijama pratite na društvenim mrežama. To vam omogućuje upoznavanje s njihovim poslovanjem, novostima i ponudama, a možete se prijaviti na natječaje za posao ako se ukaže prilika.  Naravno, važno je prilagoditi svoj profil na društvenim mrežama kako vam se ne bi dogodilo da komentirate profil kompanije s neprimjerenom slikom profila. Prilagodite i svoje postavke privatnosti da imate kontrolu nad tim što tko vidi o vama. Na LinkedInu pratite profile kompanija i povežite se s direktorima ljudskih resursa kako bi im konstantno bili vidljivi vaši statusi. Može im se napisati privatna poruka i na taj način će zasigurno pogledati vaš profil. Što se tiče Twittera, retweetajte njihove tweetove i tako će vas zamijetiti i postati vaši followeri.

3. Planiranje traženja posla

Plan aktivnog traženja posla započinje odlukom da želimo raditi i da ćemo aktivno raditi na tome da nađemo radno mjesto koje će odgovarati našim potrebama, željama, znanjima, vještinama te potrebama poslodavca. Napravite listu kompanija koje su vam zanimljive i listu kontakata koji vam mogu pomoći za svaku od njih. Preko kontakt osobe možete saznati za otvorena radna mjesta i planove zapošljavanja. Važno je pripremiti dobru molbu i životopis. Molbu treba prilagoditi svakoj kompaniji posebno. Treba istaknuti postignuća i vještine koje posjedujete, a smatrate da su bitne za željeno radno mjesto. Ključne sposobnosti i relevantna znanja istaknite na početku teksta da budu u središnjem fokusu onome tko čita molbu. Time imate veću šansu poziva na razgovor. Isto vrijedi i za životopis ako imate neko iskustvo koje smatrate važnim. To može biti i seminarski rad na temu iz područja kojim se kompanija bavi. No, važno je znati da i najbolje reference i postignuća izgledaju užasno ako molba za posao i životopis sadrže gramatičke i pravopisne greške. Pročitajte par puta što ste napisali i dajte još nekome da pročita kako biste se uvjerili u gramatičku i pravopisnu točnost.

Ne zaboravite da trebate uvijek raditi na sebi i samouvjereno koračati svijetom tražeći nove izazove i prilike. Time ćete korak po korak doći i do svog idealnog posla.

FOTO: PINTEREST.COM