Studentske financije
Savjeti za odgovorno upravljanje novcem
Možda biste s dobrim planom raspodjele svoga budžeta na kraju mjeseca uspjeli ponekad biti u plusu. Otkrivamo vam kako u tome uspjeti.
Možda biste s dobrim planom raspodjele svoga budžeta na kraju mjeseca uspjeli ponekad biti u plusu. Otkrivamo vam kako u tome uspjeti.
Biti student nikada nije bilo lako, a u današnje vrijeme uz sve dobro što status studenta donosi – još uvijek nije ništa lakše. Vjerujemo da o planovima za početak nove akademske godine niste još počeli razmišljati, ali ono o čemu biste svakako trebali su financije. Možda biste s dobrim planom raspodjele svoga budžeta na kraju mjeseca uspjeli nekada biti u plusu. Ako ne znate kako početi, provjerite savjete koje vam donosimo.
1. Istražujte i učite
FOTO: Pixabay
Mnogi misle da je učenje pojmova kao što su porez, kredit, PDV i osiguranje rezervirano samo za studente ekonomije i vrlo često nisu svjesni važnosti poznavanja osnovnih ekonomskih termina za njih same. Obzirom na postojanje interneta i lakoću prikupljanja informacija o raznim temama koje nas zanimaju, vjerujemo da pronalazak objašnjenja neće biti problem. Osim toga, brojne banke nude savjetovanja za studente i informacije o paketima za mlade te objašnjavanje svega što ih zanima. Ako ipak nemate vremena za odlazak u banku, uvijek možete instalirati neke od brojnih aplikacija za pametne telefone i putem njih učiti. Ako mislite da vam znanja iz ekonomije ne trebaju sada, sigurni smo da ćete ubrzo shvatiti kako bez njih ne možete. Što prije krenete učiti, kasnije ćete se lakše snalaziti prilikom poslovanja s bankom.
2. Provjerite svoje dosadašnje troškove
FOTO: Pixabay
Osim plaćanja hrane u studentskoj menzi, stanarine i knjiga, vjerojatno je da kao studenti potrošite i na razne druge stvari kao što su izlasci, shopping i odlasci na kave. Također, vjerojatno ste se ponekad našli u situaciji kada ste se i sami čudili na što ste sve potrošili novac, a kako se to više ne bi ponovilo, vrijeme je da vidite gdje trošite. Predlažemo da provjerite gdje ste se sve razbacivali te pokušate napraviti kategorije kao što su fakultet, hrana, zabava i dr. te ih podijelite po mjesecima. Tako ćete vidjeti gdje najviše trošite pa ubuduće rasporediti novac prema važnosti svake kategorije kako na kraju mjeseca ne bi ostali bez novaca za hranu. Ako to uspijete, vrlo ste blizu toga da pokušate negdje srezati svoje troškove.
3. Napravite plan i držite ga se
FOTO: Pixabay
Slijedi najvažniji dio, a to je izrada plana vaših osobnih prihoda i rashoda. Pokušajte napraviti plan gdje ćete napisati očekivane troškove za određene stvari te sve svoje prihode za narednih mjesec dana. Tako ćete znati za što je točno namijenjena određena svota i da ne smijete trošiti više nego što piše jer ćete u suprotnom negdje morati potrošiti manje. Kako biste si olakšali praćenje troškova, uvijek možete instalirati neke od brojnih mobilnih aplikacija te tako u svakom trenutku znati stvarno stanje svakog računa.
4. Plaćajte račune na vrijeme
FOTO: Pixabay
Plaćanje računa na vrijeme osigurava vam mirno razdoblje u kojemu znate da neće doći do situacije gdje niste u mogućnosti platiti smještaj jer ste novce već potrošili. Samim odgađanjem plaćanja stvarate lošu naviku te ako biste nastavili tako u budućnosti, vjerojatno je da bi bilo onih koji su nezadovoljni, a osim toga, i onih koji vam zbog toga mogu nametnuti sankcije. Vodite računa o tome koje ste troškove podmirili, a koje ne, pa vam se neće događati da zaboravite nešto platiti.
5. Razmislite o investiranju
FOTO: Pixabay
Ovo je prijedlog za one koji su uspješno proveli prethodne prijedloge i to kroz dulje vrijeme. Kada ste već stekli naviku i shvatili kako odgovorno upravljati novcem, možda je vrijeme da pokušate povećati svoje prihode. Jedna od opcija je da otvorite neku vrstu štednje, a možete i investirati svoj novac u nešto za što smatrate da će napredovati i da će vam donijeti profit.
OZNAKE:
IZVOR:
HER CAMPUS
FOTO:
PIXABAY