LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Pronađite idealan stan!

Razmišljajte o ovih par stvari tijekom potrage za stanom!

Što uopće raditi tijekom potrage za stanom i što pitati stanodavca, teme su koje vam nisu poznate, pa ćemo, kao iskusni detektivi stanova, podijeliti par savjeta kako pronaći stan.

Što uopće raditi tijekom potrage za stanom i što pitati stanodavca, teme su koje vam nisu poznate, pa ćemo, kao iskusni detektivi stanova, podijeliti par savjeta kako pronaći stan.

Lako ste upali na fakultet, a sada slijedi onaj teži dio – useljenje, ili možda tražite zamjenu za sobu dok se zagrebački studentski domovi renoviraju?

Većina studenata barem je jednom bila u prilici pretraživati Njuškalo ili Plavi oglasnik i ostala razočarana visokim cijenama za koje se dobije premalo. Naravno, kada imate stan u gradu u kojem je velik broj studenata, kao stanodavac možda ni vi ne bi razmišljali o financijskoj situaciji samih studenata.

Konkurencija je pogotovo sada velika, a vaša potraga iz dana u dan gubi sve više smisla.

Što uopće raditi tijekom potrage za stanom i što pitati stanodavca, teme su koje vam nisu poznate, pa ćemo, kao iskusni detektivi stanova, podijeliti par savjeta kako pronaći stan.

Porezna reforma u 2025. godini: što donosi i što znači za mlade?


Njuškalo nije dovoljno

Iako je Njuškalo sada postao glavno sredstvo potrage za stanom, nismo oduvijek imali internet i vidjeli fotografiju stana prije nego smo uopće obavili poziv. Uzmite oglasnik u ruke, sjednite na klupicu u kvartu u kojem želite pronaći stan i zovite! Dogovorite se s vlasnicima da se nađete istog dana i provjerite stan uživo. Odmah ćete upoznati vlasnike i vidjeti hoće li vam praviti probleme, vidjet ćete u kakvom je stanju stan – jer fotografije često lažu.

Jednako preporučamo i s Njuškalom, ništa nemojte uzimati na slijepo – možda su fotografije iscenirane ili uslikane prije nego što je stari stanar bio u stanu i uništio ga.

Dobro se raspitajte što ćete i koliko plaćati

Neki stanodavci dočekat će vas raširenih ruku, skoro sigurni da imaju najbolji stan na tržištu i da ćete se za par dana useliti u njega. A onda vas posjednu i izvade hrpu računa i sat vremena pričaju o računima od televizijske naknade do komunalnog, plaćanje čišćenja zgrade, preskupim režijama za plin, pa se odjednom nađete na kraju priče gdje će vas samo režije mjesečno (u ljetnim mjesecima) koštati 1000 kuna?

Još je jedna županija raspisala natječaj za dodjelu stipendija redovitim studentima


Napravite ono što vam govori vaš instinkt, bježite iz tog stana!

Raspitajte se i o navikama stanodavaca

Nesigurni jer se u njihov stan useljavaju studenti, neki će stanodavci zadržati svoju kopiju ključa, što i nije tako loše ako se radi o nekoj hitnoj situaciji, no iskorištavat će ga i kada se ne radi o tome. Kroz priču, indirektno, probajte se raspitati imaju li naviku dolaziti pregledavati stan, a time i miješati se u vaš život. Upoznajte se s njima, pa ako i nešto sitno smatrate neprikladnim, a stan nije baš ugodan za oko, također... bježite.

Potpišite ugovor

Ne mora se raditi o ugovoru koji ćete potpisati pred javnim bilježnikom, ali napišite dokument u kojem će objema stranama sve biti jasno i koji ćete potpisati. Može se raditi o malim stvarima, kao o mijenjaju rasporeda namještaja, do razloga zašto ćete izgubiti polog. Posebno budite sigurni da je napisano koliko mjeseci prije stanodavac mora najaviti da morate izaći iz stana, te koliko mjeseci prije vi isto morate učiniti. Također, dogovorite se da polog vrijedi kao stanarina za zadnji mjesec – ako ništa ne uništite u stanu, naravno.

Sveučilište u Zagrebu raspisalo je natječaj za odabir stipendista za e-tečaj hrvatskoga jezika HiT-1


Budite sigurni da znate u kakvom ste stanju našli stan

Najbolji način je uslikati stan na dan useljenja prije nego ste uopće raširili svoje stvari, možda čak i kad je stanodavac prisutan. Tako ćete znati što je bilo već strgano kada ste ušli u stan, koji zid je bio zaprljan, te nećete zbog toga morati ostati bez svojeg pologa. 

FOTO: FLICKR