LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Izvješće Europske komisije

Potvrđen porast plaća i zaposlenosti

U godišnjem izvješću o razvoju tržišta rada i plaća u Europi prikazani su porast plaća i veća zaposlenost nego prije krize.

U godišnjem izvješću o razvoju tržišta rada i plaća u Europi prikazani su porast plaća i veća zaposlenost nego prije krize.

Europska komisija 13. je listopada u Bruxellesu objavila svoje godišnje izvješće o razvoju tržišta rada i plaća. Potvrđeni su pozitivni trendovi.

Naime, zaposlenost je veća nego prije krize te je vidljivo da nezaposleni mogu lakše pronaći posao. Zaposlenih je trenutno 234 milijuna, a nezaposlenih je 7,6 posto, što je blizu postotku prije recesije. U Komisiji smatraju da su do toga doveli fleksibilniji radni uvjeti. Od toga korist imaju poduzeća i pojedinci, ali je u nekim slučajevima to dovelo i do podjele među radnicima s različitim vrstama ugovora pa je tako i njihova zaštićenost smanjena.

Marianne Thyssen, povjerenica za zapošljavanje, socijalna pitanja, vještine i mobilnost radne snage, izjavila je kako se radi na modernizaciji pravila o ugovorima o radu i socijalnoj zaštiti da bi se postigli bolji radni i životni uvjeti diljem EU-a.

Mladi očekuju visoke plaće po završetku fakulteta: nerealna ambicija ili opravdano pravo?


Nadalje, o pozitivnim se vijestima može govoriti gledajući plaće koje su u europodručju 2016. godine porasle za 1,2 posto, a zanimljivo je da su najveći porast ostvarile zemlje s relativno niskim razinama plaća kao što su Mađarska, Rumunjska i baltičke zemlje. Usprkos tim podacima, u mnogim je zemljama, budući da je došlo do smanjenja nezaposlenosti, stopa rasta plaća i dalje niža od očekivane. Također, u gotovo svim članicama plaće radnika zaposlenih na određeno radno vrijeme niže su od plaća stalno zaposlenih radnika.

Kako bi se ostvarila načela europskog stupa socijalnih prava, Komisija je pokrenula savjetovanja sa socijalnim partnerima radi modernizacije pravila koja se odnose na ugovore o radu i pristup socijalnoj zaštiti za sve. Takve bi inicijative mogle biti rješenje problema istaknutih u ovogodišnjem izvješću.

Hrvatski učenici loši iz matematike, no iznadprosječno vješti s tehnologijom. A evo i po čemu su najbolji u EU-u


IZVOR: EUROPA.EU
FOTO: FACEBOOK