LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Gdje i kako uštedjeti?

5 stvari na kojima studenti mogu uštedjeti

Štednja nam može donijeti puno pozitivnih stvari i višak novaca možemo potrošiti na nešto što stvarno želimo, a da nije nužno vezano uz studentski život.

Štednja nam može donijeti puno pozitivnih stvari i višak novaca možemo potrošiti na nešto što stvarno želimo, a da nije nužno vezano uz studentski život.

Svi vrlo dobro znamo da studentski život nije nimalo jeftin.

Hrana, smještaj, izlasci, knjige, skripte – sve to puno košta pa često osjećamo grižnju savjesti jer nas većinom financiraju roditelji koji taj novac teško zarađuju.

Rijetko koji student dočeka kraj mjeseca punih džepova, zadovoljan jer je uspio uštedjeti novac. Donosimo vam 5 stvari na kojima možete uštedjeti.

1. Knjige

Na kupovanje udžbenika se najčešće ne gleda kao na „rasipanje“ novca, ali ako se može i na tome uštedjeti, zašto ne? Učlanjivanjem u gradske knjižnice ili uz studentsku ispravu u nekim knjižarama možete ostvariti popust i potrošiti manje. Primjer je Algoritam koji nudi studentima 10% popusta. Znamo da najčešće kupujemo knjige po visokim cijenama, a kad ih poželimo prodati, to činimo po puno nižoj cijeni. Zašto onda ne iskoristiti popuste ili posuditi dostupne knjige u knjižnici?

2. Smještaj

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


Smještaj u studentskom domu puno je jeftiniji od smještaja u stanu. Svake akademske godine putem javnog natječaja, a prema kriterijima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Povjerenstvo studentskih centara odabire kandidate studenate za smještaj u studentski dom i subvenciju privatnog smještaja. Potrebno se prijaviti na natječaj, popuniti i pribaviti puno papira, no naposljetku se ipak isplati. Naravno, ako vam se ne sviđa pomisao na život u domu, i smještajem u stanu može se uštedjeti. Jedan od najboljih načina za uštedu je da se troškovi smještaja i režija podijele s više osoba. Naravno, u takvoj je situaciji poželjno birati stanove u kojima svatko od cimera može imati vlastitu sobu i privatnost.


3. Društveni život

Vaš društveni život jako je važan i svakako je preporučljivo sudjelovati u raznim događanjima i zabavljati se s društvom. No, tu studenti troše puno novca. Alkohol je skup, stoga možete uživati i okupiti se prije izlaska. Ipak je kupovno vino ili pivo jeftinije od onog u kafiću ili klubu. A to je i prilika za opušteniji razgovor s društvom, bez suvišnih ljudi i preglasne glazbe. Naravno, najviše možete uštedjeti ako ne pijete uopće.

4. Plaćanje pune cijene

Otvori studentski račun u OTP banci u par klikova i zaradi 50 eura uz program preporuke!


Popusti za studente su posvuda dostupni i treba ih samo dobro iskoristiti. Uz predočenje indexa ili x-ice popuste je moguće ostvariti na ulaznice za kina, kazališta, za putovanja ili pak u knjižarama. Također, ako još niste, preuzmite svoju studentsku Zlatnu kartu koja sadržava kupone i popuste. Više o njoj i popustima možete saznati na http://www.zlatnakarta.com/. Ključ svega je ne pretjerivati s kupnjom. Iako su stvari na popustu, nerijetko se događa da se pretjera s kupnjom i na taj način se ne uštedi ništa.

5. Hrana

Studenti su najčešće opušteni u shoppingu, kruže po trgovačkim centrima i nerijetko kupuju stvari koje im se sviđaju, a da im uopće ne trebaju. Pretjeruje se i s kupnjom hrane. Ako živite u domu, uštedjeti možete tako da se hranite u menzi i s x-icom ostvarujete popuste. Naravno, ako živite u stanu i nemate tu mogućnost, važno je isplanirati kupnju namirnica Tako možete izbjeći kupovinu previše namirnica kojima će isteći rok trajanja prije nego što ih potrošite.

Elektricitet u kosi i odjeći – evo kako ga se riješiti!



Uz malo razmišljanja i „žrtvovanja” štednja nam može donijeti puno pozitivnih stvari i višak novaca možemo potrošiti na nešto što stvarno želimo, a da nije nužno vezano uz studentski život.

IZVOR: FORBES.COM
FOTO: PINTEREST.COM