10 stvari koje trebaš znati prije nego napuniš četvrt stoljeća
Napuniti 25 nije isto kao i napuniti 18, ne otvaraju ti se neka magična vrata u svijet odraslih, ne postaješ glavni u društvu jer možeš kupiti Ribar i pljuge kod tete na kiosku i ostati vani do kad hoćeš jer sve to radiš već godinama.
Napuniti 25 nije isto kao i napuniti 18, ne otvaraju ti se neka magična vrata u svijet odraslih, ne postaješ glavni u društvu jer možeš kupiti Ribar i pljuge kod tete na kiosku i ostati vani do kad hoćeš jer sve to radiš već godinama.
Došao je i taj dan, službeno sam bliže tridesetoj nego dvadesetoj. Iako sam odavno prestao brojati godine (što nekada zna biti nezgodno kao npr. kada te zamole da se predstaviš i onda trebaš reći koliko imaš godina pa se triput ispraviš), nekako mislim da nije mala stvar prijeći na drugu stranu dvadesete. Kada je moj brat napunio 25, imali smo obiteljski ručak i mama je s nostalgijom u glasu rekla: „Joj, kad se sjetim kad sam tebe rodila." (pritom misleći na brata) na što sam ja sarkastično dodao „prije četvrt stoljeća", a ona mi je uputila pogled koji još pamtim (mislim da mi je i prva sijeda izbila).
U tom trenutku nisam ni razmišljao da i mene uskoro čeka isto, velika dvadesetpetica. Napuniti 25 nije isto kao i napuniti 18, ne otvaraju ti se neka magična vrata u svijet odraslih, ne postaješ glavni u društvu jer možeš kupiti Ribar i pljuge kod tete na kiosku i ostati vani do kad hoćeš jer sve to radiš već godinama. Pa što onda? Ništa. Šalim se, sada si dovoljno star da ljudima možeš dati savjet kao „stariji i pametniji“, a to uopće nije mala stvar. Ipak nije to tako jednostavno kao što zvuči, najbolje (nekad i najbolnije) su one lekcije koje naučiš na vlastitoj koži. Zato sam odlučio kao novopečeni „stariji i pametniji“ podijeliti znanje koje sam stekao u posljednjih četvrt stoljeća. Pa krenimo.
1. Što je ispravno: Kebab ili Kebap?
I dalje ne znam, nije ni važno, samo da je s piletinom i majonezom, jest ću makar i na glagoljici.
2. Tijelu je potrebno 8 sati sna.
Nije. Dovoljno ti je i 4 s pauzama za učenje, sve više od toga je luksuz.
3. Razlika između zelene i crvene paprike je samo u boji.
Pogodite kome je trebalo 20 godina da proba crvenu papriku?!
4. Potkošulje su super stvar.
Znaš kada si kao dijete plakao jer nisi htio nositi potkošulju? E, pa nakon dvadeset i neke ćeš plakati jer ju nisi obukao i smrznuo si se kao grašak.
5. Ne možeš pogoditi kod bona za mobitel.
Nakon 11 pokušaja ti blokiraju SIM karticu i moraš zvati službu za korisnike. Ne pitaj me kako znam.
6. Sunčane naočale su lijek za loš izgled.
Bad hair day, mamurluk od noći prije, odjevna kombinacija kao da te mama prvi put pustila da se sam odjeneš, sve to postaje nevidljivo kada staviš sunčane naočale (ili možda ipak ne, ali bar ćeš izbjegavati poglede ljudi oko sebe)
Da, probao sam i nije kako se čini, hladno je, vlažno i sivo. Od tada kad mi netko kaže da živim u oblacima ne smatram to komplimentom.
8. Nemoj skupljati nepotrebne stvari.
Ne treba ti kolekcija vezica za mobitel (jer ih više nitko ne koristi) kao ni puna vreća žniranaca... BACI TO!
9. Ako nešto (ne)voliš, nemoj to skrivati.
Ne volim ocat (da, jedem „golu“ salatu bez začina kao da pasem travu i super mi je). Volim balone od sapunice i vjerojatno ih nikada neću prerasti (ali možda jednom napušem balon koji će prerasti mene).
10. Abecedu u nazad.
Znate ono kada vas pitaju na razgovoru za posao da im kažete nešto o sebi što niste naveli u svom životopisu, izađete na prvi spoj i ne znate o čemu bi razgovarali ili vam redar kaže da ste prepijani da bi vas pustio u klub? Ovo baš i nije najbolji odgovor (provjereno), no ipak je hvale vrijedna vještina koja će sigurno doći do izražaja u mojoj drugoj četvrtini stoljeća.
Ima još puno toga, no tek je prvi dan, treba ostaviti nešto i za kasnije. Kaže jedna izreka „Wise man never stops learning“ tako da iz ovih stopa krećem u nove pobjede kako bi kada napunim pola stoljeća imao još dobrih savjeta za podijeliti.