LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Savjeti za poboljšanje kvalitete života za vrijeme studiranja

FOTO: Kako preživjeti studentske dane?

Donosimo 8 korisnih savjeta za samopomoć u stresnim situacijama u kojima ćeš se sasvim sigurno naći tokom svoga studentskoga života.

Donosimo 8 korisnih savjeta za samopomoć u stresnim situacijama u kojima ćeš se sasvim sigurno naći tokom svoga studentskoga života.

Koja je tvoja prva pomisao koju vežeš uz studentski život? Većina osoba uz taj pojam veže lude zabave, društvo, samostalnu organizaciju vremena i uživanciju bez roditeljskog nadzora.

Iako je sve ovo sastavni dio studentskoga života, on sa sobom nosi i ogromne promjene, odgovornost i zrelost. Sve to utječe na razinu stresa kod mladih osoba na fakultetima. Nightline Association navodi šokantne podatke, prema kojima su čak dvije trećine studenata pod stresom, a 75% njih osobno se suočava s emocionalnom nestabilnošću.

Ako si i ti jedan od studenata koji je konstatntno ili povremeno pod stresom, ovo su neki jednostavni savjeti za samopomoć.

Izbjegavaj nepotrebni stres

Znaš onog tipa koji uvijek paničari pred ispit i na sve prenosi negativnu energiju i strah? E pa krajnje je vrijeme da se makneš od njega i ne dozvoliš više da te plaši svojim paničnim stavom. Također, izbjegavaj sve nepotrebne obaveze koje imaju negativan učinak na tebe. Na taj ćeš način imati više snage kada dođu istinski važne obaveze na red.

Popričaj s nekim

Ako nagomilavaš negativne osjećaje u sebi, jednom ćeš morati eksplodirati. Zato se što prije isprazni i podijeli s prijateljima svoje osjećaje i frustracije. Naravno, ako imaš ozbiljnijih problema preporučamo ti razgovor sa stručnom osobom, poput psihologa, koja će ti pomoći da se riješiš negativnih osjećaja i usmjeriš na ono što je najvažnije.

Otvoren je poziv za tehnološke stipendije na Sveučilištu u Klagenfurtu, mogu se prijaviti i studenti iz Hrvatske


Nađi vrijeme samo za sebe

Učini nešto što će te ispunjavati i opuštati. Nije bitno radi li se o crtanju, pisanju poezije ili kuhanju. Bitno je samo da je to nešto što će te oraspoložiti i omogućiti ti da normalno nastaviš sa svakodnevnim obavezama.

Sjeti se što si sve već uspio

Budi spreman na to da će doći vrijeme kada će ti se činiti da što god radiš jednostavno ne uspjeva onako kako bi ti htio. U takvim situacijama nemoj klonuti. Neka ti motivacija budu lijepa sjećanja kada si imao uspjeha. To neka te podsjeća da će uskoro ponovno doći vremena kada će sve glatko teći, a do tada nakratko prebrodi teže razdoblje u svome studentskome životu.

Isplaniraj svoje vrijeme za učenje

Budi realan prilikom planiranja učenja. Ako si zadaš preveliki cilj bit ćeš samo razočaran što nisi uspio učiniti po planu. Zapamti, malim koracima se ostvaruje veliki cilj.

Otvoren je poziv za 2025. godinu u okviru Europskih snaga solidarnosti, evo kako se uključiti


Izađi u prirodu

Fizička je aktivnost odličan način za rješavanje stresa. Ne, ne moraš odmah maraton otrčati. Dovoljno je šetati prirodom. To će poboljšati tvoje raspoloženje, a boravak u zelenilu pomoći će ti da se fokusiraš na pozitivne misli.

Odvoji dovoljno vremena za spavanje

Bez obzira voliš li više partijati ili gledati filmove do kasno u noć, budi svjestan toga da ako se ne naspavaš dovoljno, to će negativno utjecati na tvoje zdravlje. Odvoji vremena i posveti se isključio svom krevetu.

Slušaj svoju omiljenu glazbu

Znanstvenici se slažu da glazba pozitivno utječe na smanjenje stresa i anksioznosti te na povećanje pozitivne energije. To se naročito odnosi na instrumentalnu glazbu, kao što su jazz ili klasična glazba Zato se pobrini da slušalice uvijek budu uz tebe.

Klub studenata FPZG-a organizira skup solidarnosti kolegama i kolegicama iz Srbije


IZVOR: HEXJAM
FOTO: HEXJAM