LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zaštita od „malwareova“

Zaštitite svoj pametni telefon

Porastom upotrebe pametnih telefona rastu i opasnosti poput kriminalnih radnji hakera koji su u potrazi za našim informacijama. Hakeri mobilne uređaje najčešće napadaju preko zloćudnog softvera (malware).

Porastom upotrebe pametnih telefona rastu i opasnosti poput kriminalnih radnji hakera koji su u potrazi za našim informacijama. Hakeri mobilne uređaje najčešće napadaju preko zloćudnog softvera (malware).

Pametni telefoni postaju sve popularniji uređaji diljem svijeta. Naime, prošle godine u ovo vrijeme koristilo ih je 4,3 milijarde ljudi diljem svijeta. Kako stvari stoje, ta će se brojka samo povećavati, a neki predviđaju da će se do 2017. ta brojka popeti na 5 milijardi korisnika.

Porastom upotrebe pametnih telefona rastu i opasnosti, poput kriminalnih radnji hakera koji su u potrazi za našim informacijama. Hakeri mobilne uređaje najčešće napadaju preko zloćudnog softvera (malware).

Od operativnih sustava najčešće napadaju Android, što je i potvrđeno u 76% slučajeva, dok se u nešto manjoj mjeri okreću pametnim telefonima koji podržavaju iOS i Windows Phone operativni sustav.

Većina prijetnji slična je onoj računalnoj do koje se može doći jednostavnim klikom miša na neželjene web stranice. Međutim, može doći i do drugih prijetnji koje su usmjerene upravo na mobilne uređaje.

Što je mobilni malware?

Što je zloćudni softver?
 
FOTO: Screenshot/Techgenie
 
 

Malware je zloćudni ili zlonamjerni softver koji može biti dizajniran za onesposobljavanje vašeg mobilnog uređaja. Naime, osoba na daljinu može upravljati vašim informacijama ili ukrasti važne informacije. Posljednjih se nekoliko godina upotreba zloćudnog softvera povećala, a najčešće su ukradeni važni osobni podaci, poput lozinki za bankovne račune.

Kako se zaštititi?

Istraživanja su pokazala da 53% korisnika pametnih telefona uopće nije svjesno da postoji sigurni softver za pametne telefone, piše Techgenie.

Važno je da korisnici prilikom korištenja pametnih telefona budu sigurni da se njihov operativni sustav i softver redovito ažuriraju. Osim toga, potrebno je instalirati aplikacije s vjerodostojnih stranica; sa stranica za koje znate ili ste čuli da ih korisnici iznimno cijene.

Također, prije nego što instalirate aplikaciju u cijelosti, pročitajte zahtjev za instaliranje (app permission request). Osim toga, vrlo je važno pročitati iskustva korisnika prije nego što instalirate određenu aplikaciju s App Storea. Nadalje, važno je koristiti tešku i kompliciranu lozinku, onemogućiti drugima pristup te onemogućiti Bluetooth ili WiFi kada ga ne koristite. Za kraj, instalirajte sigurnosne aplikacije poput Antivirus Securityja, Mobile Security & Antivirus ili druge.

FOTO: TECHGENIE/SCREENSHOT