Zanimljive činjenice o snijegu
Za lakše svladavanje snježnih problema donosimo nekoliko zabavnih i zanimljivih činjenica o snijegu.
Za lakše svladavanje snježnih problema donosimo nekoliko zabavnih i zanimljivih činjenica o snijegu.
Dok su nekiod nas jedva dočekali prvi snijeg u prosincu, drugima je on donio samo muku i probleme. Možda će njima ove manje poznate i fascinantne činjenice o snijegu malo uljepšati zimsko vrijeme.
Snijeg nije bijele boje
Snijeg je zapravo bezbojan i jasan. Američki National Snow and Ice Data Center objašnjava da kompleksna struktura snježnih kristala uzrokuje stvaranje bezbrojnih malih površina s kojih se reflektira svjetlost. Snijeg ravnomjerno upija samo mali dio Sunčeva svjetla, što mu daje bijeli izgled.
Snježna pahulja
Svaka snježna pahulja ima šest strana, prosječno se sastoji od 180 bilijuna molekula vode, a pada brzinom od oko 5 km/h.
Najveća snježna pahulja
Guinnessova knjiga rekorda donosi činjenicu da je najveća snježna pahulja viđena u području Fort Keogh u Montani u SAD-u 28. siječnja 1887. godine Prema riječima farmera koji ju je ugledao, ta je pahulja bila široka 38 cm i duboka 20 cm. Ta pahulja nije zabilježena fotografijama pa nam preostaje da vjerujemo riječima farmera te da sami probamo zamisliti izgled ove divovske pahulje.
Snježna mećava
Američka Nacionalna vremenska služba (National Weather Service) definira snježnu mećavu (blizzard) kao meteorološku pojavu koju obilježava obilno padanje snijega, udari vjetra veći od 56 km/h i vidljivost manja od 400 metara. Također, mora trajati dulje od 3 sata.
Kionofobija
Strah od snijega naziva se kionofobija. Ova složenica nastala je od grčkih riječi chiōn koja znači snijeg i phobos koja znači strah. Ljudi koji pate od ove fobije boje se izlaziti iz kuće kada pada snijeg, strahujući da će ostati zameteni. Kod težih slučajeva prilikom najave snijega javljaju se povećano znojenje, napadaji panike pa čak i osjećaj skore propasti.
Eskimi nemaju više od 100 riječi za snijeg
Iako se često čuje da Eskimi imaju nevjerojatno velik broj riječi za snijeg, to zapravo nije istina. Naime, problem je što postoje velike razlike u jezicima koje govore Eskimi širom svijeta, a i njihovi jezici mogu tvoriti duge i složene riječi dodavanjem raznih afiksa. Kada se tako poslože činjenice, korijena eskimskih riječi koje označavaju snijeg nema više nego u drugim jezicima.
Nadamo se da su vas ove zanimljive činjenice o snijegu potaknule da vidite i njegovu ljepšu stranu, a možda da se čak odvažite napraviti snjegovića.