LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Novo životno poglavlje

Sve što trebate znati prije odlaska na studij

Studentski dani jako su uzbudljivi: upoznat ćete nove i zanimljive ljude, živjeti samostalno i bez sumnje doživjeti mnogo iskustava koja će vam ostati u sjećanju cijeli život. No, potrebno je pripremiti se za promjene koje donose.

Studentski dani jako su uzbudljivi: upoznat ćete nove i zanimljive ljude, živjeti samostalno i bez sumnje doživjeti mnogo iskustava koja će vam ostati u sjećanju cijeli život. No, potrebno je pripremiti se za promjene koje donose.

Odlazak na studij velik je korak za svakoga tko se za njega odluči te može biti vrlo stresan za pojedince. Mnogi studenti imaju poteškoće s prilagodbom na novi život daleko od kuće. Srećom, postoje načini kako da se pripremite i prevladate te poteškoće, neovisno o količni stresa koju vam uzrokuju

Važno je psihički se pripremiti prije velike promjene, kako vas ne bi snašla nespremne. Svi smo svjesni da stres može dovesti do puno gorih zdravstvenih stanja.

Za početak, korisno je istražiti malo o mjestu na koje idete – kakav je grad, koje veličine, gdje se otprilike što nalazi. Provjerite koliko je vaš smještaj udaljen od centra grada ili sveučilištnog kampusa, možete li ondje doći pješice ili će vam trebati javni prijevoz. Sve to možete vidjeti prije odlaska kako biste se prvih dana lakše snalazili u nepoznatom mjestu.

Ako često idete na liječničke preglede, korisno je istražiti kod kojega biste se liječnika mogli prebaciti. Ugovaranje pregleda i kontrola na velikoj udaljenosti kod kuće, s fakultetskim obavezama, zna biti teško izvedivo.

Osim lokalnog područja, možete istražiti tko i što se sve nalazi u vašoj neposrednoj blizini. Nekada su se cimeri upoznavali tek kada bi počeli živjeti zajedno, danas uz pomoć društvenih mreža imamo mogućnost povezati se i prije upoznavanja uživo. Također, možete pitati studente viših godina za savjete, skripte, ispitne rokove, ali i društveni život izvan fakulteta. Tehnologija vam je u ovom slučaju prijatelj, većinu informacija možete pronaći online, a kada dođete na studij – pronađite ili se raspitajte o onome što vas zanima.

FOTO: Pexels

Dobar je savjet da budete aktivni. Redovita tjelovježba pomoći će vašem samopouzdanju te će vam poboljšati koncentraciju i san, zbog čega ćete se osjećati bolje. Ona također utječe na zdravlje mozga i vitalnih ograna te je od velikog značenja za mentalno zdravlje. Ne morate trčati kilometrima, već pronađite ono što vas zanima: učlanite se u plesnu grupu, tečajeve samoobrane ili rekreativne sportove kako biste bili u formi.

Zdrava prehrana i pravilan unos tekućina doprinijet će vašem dobrom funkcioniranju, što ponekad, uz nedostatak vremena, brzu hranu, odabir nezdravog menija u menzi, može biti teško za održavati. Nemojte prečesto konzumirati alkohol i pobrinite se da unosite dovoljno voća i povrća u organizam.

Možda želite dodatno razvijati svoje vještine. Većina sveučilišta nudi prilike volontiranja i rada na projektima na kojima ćete se osjećati korisno, a ujedno će vam pomoći da se bolje prilagodite životu u novom gradu. Volontiranje vam može pomoći da počnete gledati probleme iz šireg ugla i promijenite perspektive, a uz to će izgledati i kao odličan dodatak u vašem životopisu.

Studentski dani trebali bi biti vrijeme velikog uzbuđenja, ali i rasta – mentalnog i akademskog. Na tom putu često nailazimo na prepreke, umor, neorganiziranost, previše obaveza. Ako se osjetite loše u nekom trenutku, prijateljski razgovor uvijek pomaže.

FOTO: PEXELS.COM