LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Smjernice za kupnju

Što sve treba imati dobar studentski laptop

Donosimo ti karakteristike dobrog studentskog laptopa kako bismo ti ususret novoj akademskoj godini maksimalno olakšali njegovu kupnju.

Donosimo ti karakteristike dobrog studentskog laptopa kako bismo ti ususret novoj akademskoj godini maksimalno olakšali njegovu kupnju.

Bliži nam se početak još jedne akademske godine i, ako planiraš, sada je idealno vrijeme za kupovinu laptopa. Ako ne znaš što izabrati, ne brini – pripremili smo ti smjernice za kupovinu dobrog studentskog laptopa. Zbog povećane potražnje u mnogim su trgovinama na akciji, a gdje su najbolje cijene možeš pronaći na Nabava.net, stranici za uspoređivanje cijena trgovina koja će velik dio posla obaviti umjesto tebe.

Laptop izaberi prema fakultetu

Prije nego uopće krenemo u same karakteristike dobrog studentskog laptopa, važno je napomenuti da ga uvijek biraš prema fakultetu koji pohađaš. Jasno ti je da isti laptop nije potreban osobi na pravnom ili filozofskom fakultetu i onoj na FER-u, dizajnu ili strojarstvu.

Kako velika većina studenata kroz cijelo studentsko razdoblje koristi jedan laptop, zahtjevi samog fakulteta trebali bi biti primarni u tvom izboru. Teško je, zapravo nemoguće, obuhvatiti sve fakultete pa ćemo za početak vidjeti što bi svaki, bez obzira na fakultet, svakako trebao imati.

SSD disk

Dvije su opcije, go big ili go fast. Kada se radi o tvrdom disku, idi na brzinu. SSD diskovi u laptopima postali su sve popularniji i to je nešto što bi trebao imati svaki studentski laptop.

SSD disk dugovječniji je od klasičnog tvrdog diska, a o većoj brzini da i ne pričamo. Vremena kada si nakon pokretanja laptopa mogao otići skuhati kavu napokon su došla kraju, sada će biti spreman za rad u samo par sekundi.

Što se veličine tiče, e tu sada go big. Koliko big? Onoliko koliko ti budžet dopušta. Vjerojatno će to biti 256 GB što je neki standard kod srednjeg ranga laptopa. Znamo da ti se to čini malo jer na njega planiraš nakrcati svih 8 sezona Igara prijestolja, 12 sezona Teorije velikog praska i barem 45 Cinestar blockbustera (inače, srijedom imaš popuste, nije ni to tako strašno). Ali ako smatraš da nećeš imati dovoljno prostora za svoju multimediju, uzmi neki vanjski disk za 300-tinjak kuna i riješio si sve svoje životne probleme.

8 GB RAM

Ovaj je savjet ponajprije za ekipu s FER-a i druge zahtjevnije korisnike, ali ni ostali studenti neće požaliti što njihov laptop ima malo više RAM-a. 8 GB RAM-a i SSD disk garancija su da će ti laptop raditi brzo i efikasno što će vjerojatno dovesti do toga da će tvoje učenje biti malo manje efikasno. Ali gle, negdje dobiješ, negdje izgubiš.

8 GB RAM-a super je i zbog gore navedene činjenice da većina studenata koristi samo jedan laptop u svom studentskom životu. Programi postaju sve zahtjevniji, ali si s 8 GB siguran da ćeš i za dvije godine imati prilično dobar stroj.

Ako si ipak kratak s budžetom, onda će i 4 GB RAM-a biti sasvim dobro. Pogotovo za studente kojima će laptop služiti za pretraživanje Wikipedije (i ne, Wikipedia nije relevantan izvor pri pisanju seminara i diplomskih radova), gledanje filmova i serija i puštanje glazbe kad se ekipa skupi radi zajedničkog učenja.

15-inčni ekran

Za većinu studenata 15-inčni, točnije 15,6-inčni (svaki je centimetar bitan, pogotovo u studentskim danima), ekran je najbolji odabir. Dovoljno je velik da možeš bez napinjanja pogledati epizodu Prijatelja, a opet dovoljno malen da ti stane u ruksak kada vikendom kreneš doma žudeći za maminom kuhinjom.

Za studente koji će na redovitoj bazi koristiti AutoCad, Photoshop ili neke slične programe koji uključuju crtanje, uređivanje sadržaja i slično, svakako je bolja opcija uzeti laptop sa 17,3-inčnim ekranom. I oni koji se obrazuju u Overwatchu, Fortniteu i sličnim životno važnim djelatnostima, imat će velike koristi od većeg ekrana.

A ako nisi od serija i filmova, streamova utakmica ili gaminga, zapitaj se što s tobom nije u redu? Šala mala, onda će ti laptopi s manjim ekranima, npr. 13 inča biti i više nego dovoljni, a o njima više u sljedećem odlomku.

Prenosivost

Znamo da si roditeljima objasnio kako ti je laptop prijeko potreban jer ga svaki dan moraš nositi na fakultet i bez njega ne ide. Ako ti je to uspjelo, svaka čast. Ali ako stvarno trebaš laptop koji ćeš često nositi na predavanja, u knjižnicu ili na posao, odluči se za ultrabook.

Male je težine, najčešće oko 1 kg, ima manji ekran od nekih 13 inča, ali po specifikacijama spada u gornji rang prijenosnih računala. To je vjerojatno najbolje što možeš dobiti od laptopa i u gore navedenim situacijama kada ćeš ga često nositi sa sobom, a treba ti neki malo jači laptop.

Napominjemo i to da je ultrabook ipak malo skuplja roba pa ga preporučujemo samo onima kojima je stvarno potreban i koji će se prema njemu lijepo odnositi. Prosječan student barem jednom po laptopu prolije bambus, kavu ili neki drugi fini napitak, a to je ipak lakše podnijeti ako laptop nisi platio više od 1000 eura.

Intel Core i5 procesor

S procesorom je uvijek priča malo kompleksnija pa nemoj ovo shvatiti kao must have. Ovisno o budžetu, svakako prvo biraj SSD disk i više RAM-a.

Ako uz sve to pronađeš i Core i5 procesor, a da ti ulazi u zamišljeni budžet, go for it. Nezahtjevni korisnici bit će zadovoljni i s Core i3 modelom, ali u tom slučaju zaboravi da ćeš zavrtjeti ijednu noviju igru da ubiješ vrijeme između učenja ili dvije kave.

Zahtjevni useri, bilo zbog fakultetskih obaveza, bilo zbog gaminga, trebali bi izabrati laptop s Intel Core i7 procesorom. Jednostavno, u tom ćeš slučaju imati sve snažne komponente koje će tvoriti moćno računalo, kako sada, tako i za par godina.

Odvojena grafička za studente gamere

Gameri će u pravilu izabrati desktop računalo, ali studenti gameri možda će ipak potražiti utjehu u nekom boljem laptopu. Malo je teže svaki vikend kući nositi desktop u vlaku pa ga onda opet vraćati.

Čak i povremeni, casual igrači trebaju izabrati laptope s odvojenom grafičkom karticom jer u pravilu ugrađene Intel grafičke nisu u stanju zavrtjeti novije naslove. A ne želiš valjda da se dogodi da partiju FIFE moraš zaigrati na gostujućem terenu. Važno je razmišljati unaprijed.

Prosječan student gamer bit će zadovoljan s Nvidia GeForce MX150 grafičkom karticom u laptopu, dok ostali mogu potražiti modele koji imaju GTX 1050 ili 1060 grafičke u sebi.

Specifikacije dobrog studentskog laptopa

Za kraj ćemo napraviti samo mali sažetak specifikacija koje bi dobar studentski laptop trebao imati, a da pripada cjenovnom rangu do 5000 kuna:

  • Intel Core i5 procesor
  • 256 GB SSD disk
  • 8 GB RAM
  • 15,6-inčni Full HD (1920x1080) zaslon
  • Odvojena grafička (Nvidia GeForce MX150)
  • Optički uređaj ili DVD ti NE treba (osim ako ne planiraš spojiti SSD i HDD disk)
  • Mala težina (što manje, to bolje)

I to bi bilo to. A ako smatraš da ovo može pomoći nekom od tvojih frendova, podijeli s njima, nemoj biti sebičan. Znam, Roki, neće tebi nitko govoriti s kim ćeš ti podijeliti ovaj članak. Ali svejedno, podijeli ga.

FOTO: PR FOTO