LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Mala pomoć

Savjeti za lakše učenje

Vrijeme kolokvija je sve bliže, a učenje bez pripreme može postati teže. Kako biste bez većih problema svladali gradivo, potrebno je imati kvalitetan plan uz koji će sve biti puno lakše.

Vrijeme kolokvija je sve bliže, a učenje bez pripreme može postati teže. Kako biste bez većih problema svladali gradivo, potrebno je imati kvalitetan plan uz koji će sve biti puno lakše.

Bliže se prvi kolokviji, a to znači da stižu i prvi valovi stresa. Međutim, kao u svemu, i u učenju je važno biti organiziran. Donosimo vam šest malih savjeta kako biste se lakše nosili sa zadacima koji su pred vama.

1. PROSTOR

Napravite si mjesta za učenje, mentalno i fizički. Obično učite za nešto specifično kao što je ispit. To se može činiti obeshrabrujućim poput penjanja na planinu. Ako vam ovo zvuči poznato, duboko udahnite i zastanite na trenutak prije početka učenja.

Razmislite o tome kako se udobno smještate kada radite nešto u čemu zaista uživate, poput gledanja televizora. Kako se namjestite za gledanje utakmice? Ispružite li se ili sklupčate? Imate li svoju omiljenu odjeću za opuštanje? Imate li određeno piće ili nešto grickate? Upotrijebite sve najdraže uvjete za opuštanje kako biste kreirali dobar fizički prostor jer će to unaprijediti i onaj mentalni.

2. MJESTO

Logično se nadovezuje na prvi dio. Morate kreirati svoju malu radnu zonu. Ne mora izgledati kao radni stol u uredu, ali neka se zna da je to vaša zona za učenje. Kada napravite ovo nakon prvog koraka, dobit ćete mjesto u kojem će biti puno lakše učiti.

3. TEMPO

Tempirajte vaš rad i učenje. Dok sprinteri idu jako brzo koristeći svu svoju energiju u datom trenutku, maratonci moraju rasporediti svoju snagu kako bi izdržali do kraja. Nema točnog ili netočnog načina u rasporedu tempa za učenje, tempo je onaj koji vama najviše odgovara. Pokušajte shvatiti na koji način najviše volite učiti i prema tome prilagodite vaš tempo. Ako ste jedan od onih koji sporo uče, ostavite si dovoljno vremena za savladavanje cijelog gradiva.

Bilo da imate puno ili malo vremena za učenje, zapamtite da su pauze jednako važne pri aktivnom učenju. Deset minuta pauze za svakih trideset minuta aktivnog učenja odgovara većini ljudi. Pauze iskoristite kako biste se nagradili nekom sitnicom.

4. PAMĆENJE

Od velike je pomoći ako znate kako vaše pamćenje funkcionira. U ovome je ključ: ljudi najbolje pamte prve i posljednje stvari. Nije važno čega se pokušavate prisjetiti, najbolje ćete se sjećati početka i kraja, s nešto manje jasnim sjećanjima na ono u sredini. Ovo ne možete promijeniti, naš mozak ovako funkcionira i zato se nemojte uzaludno boriti s tim. Umjesto toga, iskoristite ovo kao prednost tako što ćete organizirati učenje na način da najvažnije podatke rasporedite na početku i na kraju učenja.

5. PLAN

Uvijek je dobro imati plan. Koliko god važan ili na prvi pogled težak zadatak bio pred vama, fleksibilan plan pomoći će vam da ga savladate.

Kada učite, vaš glavni cilj razlomite u male komade ili zadatke. Najvažnije od svega je da se ti komadi smisleno nastavljaju. Na taj način razlučit ćete ključne elemente i dobro ćete ih zapamtiti.

Jedan od klasičnih trikova koje koriste profesionalci je „kuća pamćenja“ - sve što želite zapamtiti stavljate na frekventna mjesta u kući. Odlično je povezivati ono što trebate zapamtiti s ranije naučenim. Korisno je služiti se humorom; igrajte se ključnim riječima i učinite ih smiješnima. Iznenadit ćete se koliko lakše ćete ih upamtiti.

6. MENTALNE MAPE

Mentalne mape pomažu vam u vizualiziranju informacija. Možete ih kreirati tako da krenete od ključne riječi ili fraze neke teme koju ćete postaviti u centar s povezanim, manjim kategorijama koje će se granati iz nje. Vaše kategorije mogu se sastojati od bilo čega što držite važnim; to mogu biti važni uvjeti, ideje ili zadaci za završiti, bilo što što vam može pomoći pri učenju ili organiziranju informacija.

Otkrit ćete kako vam mentalne mape pomažu u pamćenju puno više podataka od drugih konvencionalnih lista. Ako niste zadovoljni s vašim trenutnim načinom bilježenja važnih podataka, pokušajte na sljedećem predavanju kreirati mentalnu mapu kako biste vidjeli hoće li vam ona biti od veće koristi.

FOTO: FLICKR