Razbijanje lažnih života i mitova koje plasira Instagram
Društvena mreža Instagram s 800 milijuna aktivnih korisnika stvorila je umjetni svijet koji ne postoji, a mi ga počinjemo shvaćati kao stvarni svijet. Potrebno je zaustaviti negativni trend koji se počeo razvijati te zauzeti kritički stav prema ovoj platformi.
Društvena mreža Instagram s 800 milijuna aktivnih korisnika stvorila je umjetni svijet koji ne postoji, a mi ga počinjemo shvaćati kao stvarni svijet. Potrebno je zaustaviti negativni trend koji se počeo razvijati te zauzeti kritički stav prema ovoj platformi.
Instagram je jedna od svjetski najpopularnijih društvenih mreža. U Ujedinjenim Državama za osobe od 13. do 24. godine treća je po redu najvažnija društvena mreža nakon Facebooka na drugom i Snapchata na prvom mjestu. Iako je tek treća na popisu, broj njenih aktivnih korisnika vrlo je impresivan. U dvanaestom mjesecu 2017. godine ova društvena mreža brojila je preko 800 milijuna aktivnih korisnika sa samo 3% manje od Facebooka i 6% manje od Snapchata.
Ranije definirana dobna skupina od 13. do 24. godine uključuje tinejdžere i tzv. young adult osobe koje više ne spadaju u skupinu tinejdžera, ali imaju manje od 25 godina. Upravo te dvije skupine provode najviše vremena dnevno na ovoj platformi i to trideset i dvije minute prosječno. Unutar te trideset i dvije minute mnogo toga se može pojaviti na ekranima mladih ljudi, mnogo toga što šteti njihovu samopouzdanju i postavlja nerealne standarde života, zabave i slike tijela.
Prema portalu Statista, u prvom mjesecu 2018. godine profili s najvećim brojem pratitelja jesu oni koji pripadaju Seleni Gomez, Christianu Ronaldu, Ariani Grande, Beyonce, Kim Kardashian, Taylor Swift i Kyle Jenner. Upravo navedeni profili vrše svakodnevni utjecaj na povodljive umove i na još nerazvijeno samopouzdanje tinejdžera i young adult osoba.
U moru istih Instagram profila koji promoviraju hedonizam i prikazuju samo ono najbolje iz života slavnih pojedinaca, istaknula se jedna Finkinja koja razbija mit savršenog života i tijela. Iza profila imena saggysara nalazi se dvadesetjednogodišnja cura s 221 tisućom pratitelja koja svojim objavama i slikama prikazuje razliku između ljudskog tijela kakvo je opće prihvaćeno kao standard na Instagramu i ljudskog tijela kako ono izgleda u stvarnom životu.
– Ne smijemo se previše izgubiti u onome što vidimo u medijima jer to nije stvarnost! Tamo dijelimo svoje najbolje fotografije i najbolje trenutke. Stoga nemojte uspoređivati svoje svakodnevno tijelo i život samo s najboljim trenucima iz nečijeg tuđeg života. –
Izvor: Instagram (@saggysara)
Fotografije vjerno prikazuju kako je jedna od tajni dobrih Instagram fotografija pozicioniranje i namještanje. Obje fotografije snimljene su u razmaku od nekoliko sekundi jedna od druge i radi se o istoj osobi. Ono što ove slike žele prikazati jest kako svaka osoba ima određeni kut i poziciju u kojoj izgleda bolje nego u nekoj drugoj poziciji i ono što je potrebno jest znati svoj dobar kut. Ujedno, svaka osoba slikana iz svojeg lošeg kuta ne ispadne dobro stoga ne smijemo uspoređivati vlastite fotografije iz lošeg kuta s onima koje vidimo na Instagramu jer su one sve fotografirane iz dobroga kuta.
Internacionalni model i glumica Jazz Egger s 41 tisućom pratitelja na Instagramu odlučila je prikazati pravu istinu koja se nalazi iza slika koje objavljuje na vlastitom profilu te na taj način srušiti lažni život koji plasira Instragram.
Izvor: Instagram (@jazzegger)
– Znam da vidite stotine ovakvih namještenih i uređenih slika svakoga dana, ali vas želim podsjetiti da to nije stvaran život. Nemojte dopustiti da vas fotografije lažnih tijela dovedu do osjećaja da niste dovoljno dobri. Ne znam koliko je ova slika retuširana, ali znam da nam je trebalo oko 20 minuta dok nismo uspjeli dobiti pravi kadar i da je moj make up nanošen 40 minuta da bi izgledao ovako. Ujedno, mislite li zbilja da je ovo prirodna i ugodna poza? Samo zadržite te misli u glavi idući puta kada budete vrtili vašom naslovnicom gledajući sva ta savršena lica i tijela bez mane. –
Instagram je društvena mreža koja prikazuje samo ono najbolje iz života pojedinaca i nerijetko ono što prikazuje ne odgovara istini. Stoga je vrlo bitno ovoj platformi i načinu života prići s kritičkim stavom te ne dopustiti da nas umjetno stvoreni sretni trenuci uvjere kako naš život nije toliko dobar te kako nikada neće biti dobar poput onih na fotografijama koje viđamo kada vrtimo po naslovnici. No to je istina. Naš život nikada tako neće izgledati, ali tako neće izgledati ni život osoba na koje smo ljubomorni. Nije stvaran.