LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Za najbolju izolaciju od svijeta

Pripazite na nekoliko stvari prilikom odabira slušalica

Što označava osjetljivost, maksimum ulazne snage i slični termini, koji će vam pomoći u odabiru slušalica.

Što označava osjetljivost, maksimum ulazne snage i slični termini, koji će vam pomoći u odabiru slušalica.

Slušalice danas posjeduju svi te ih se može pronaći za prilično jeftino, no pojedini proizvođači iskorištavaju i to što korisnici paze na samu estetiku slušalica, no ne i na tehničke specifikacije istih. Kako bi odabrali najbolje, Sonus Art opisao je što pojedina specifikacija znači te na što je potrebno prilikom odabira gledati.

Najbitnije je najprije znati za što ćete koristiti slušalice, za slušanje glazbe te s kojeg sistema (prijenosnog ili Hi-Fi), za gledanje filmova, igranje igrica, razgovore, ili možda za sve navedeno.

Pet je osnovnih pojmova koja se tiču tehničkih specifikacija, a to su: driver, odnosno veličina zvučne jedinice, osjetljivost, raspon frekevencija, otpor (impendance) i maksimum ulazne snage.

Veća veličina zvučnih jedinica (drivera) ne mora značiti da će zvuk biti bolji. Manji driveri čak mogu bolje reproducirati više frekvencije, dok kod većih kvaliteta varira te je najbolje uspoređivati različite modele iz iste serije istog proizvođača.

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


Što se tiče frekvencijskog raspona, kvalitetne slušalice bi trebale biti u ranug od 20 Hz do 20 Khz. Frekvencijski titraji zvuka koji su na snimci niži ili viši od onih na slušalicama, neće se reproducirati.

Kada se radi o osjetljivosti slušalica, misli se na reprodukciju zvuka s obzirom na snagu izvora, a izraženo je u decibelima (dB). Na izvorima zvuka izraženo je u mW (milivat), te normalno isporučuju oko 10 mW snage. U tim bi slučajevima sve slušalice s osjetljivošću od 90 dB trebala kvalitetno reproducirati glazbu, no otpor joj ne bi smio biti veći od 64 ohma.

Za najbolji zvuk, otpor slušalica bi trebao biti 8 puta veći od otpora izvora zvuka, odnosno audio playera. Slušalice namjenjene za slušanje u pokretu imaju otpor od 16 do 32 ohma, te 64 ohma, te na primjer, kada slušalica ima otpor 32 ohma, izvor zvuka ne bi trebao imati veći od 4 ohma.

5 aktivnosti s prijateljima na plaži za odlično ljeto


Maksimalna snaga slušalica, označava koliku snagu ona može primiti a da ne dođe do oštećenja. Tom se brojkom može prepoznati i njihova stvarna namjena, primjerice slušalice za slušanje u pokretu imaju vrijednost veću od 50 mW, dok Hi-Fi slušalice za stereo pojačalo imaju vrijednost veću od 1W.

Osim na navedene specifikacije, treba se pripaziti i na vrstu konektora, a razlikuju se oni koji služe za spajanje s prijenosnim uređajima te oni koji se spajaju s pojačalima. Također, često je navedena i dužina samog kabla, pri ćemu korisnik mora pripaziti da dužina odgovara i načinom upotrebe samih slušalica.

IZVOR: SONUS ART
FOTO: FLICKR/EL PATOJO