LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ispitni rokovi

Počelo je odbrojavanje do rokova; evo što činiti u pojedinim fazama prije ispita

Ispiti samo što nisu pokucali na vrata svakog studenta. Upravljanje vremenom ključno je da biste izbjegli stres koji donose ispitni rokovi. Kako pametno iskoristiti vrijeme?

Ispiti samo što nisu pokucali na vrata svakog studenta. Upravljanje vremenom ključno je da biste izbjegli stres koji donose ispitni rokovi. Kako pametno iskoristiti vrijeme?

Počinje razdoblje ispitnih rokova koje sa sobom donosi i mnogo stresa. Stres je moguće izbjeći (ili barem umanjiti) uz kvalitetno upravljanje vremenom.

Prije nego što pomislite da nešto ne možete naučiti, sjetite se da je američki psiholog i pedagog B. Bloom rekao da ono što može naučiti jedna osoba na svijetu mogu naučiti gotovo svi koji imaju uvjete za učenje. Bez obzira na težinu gradiva koje morate savladati, bez sumnje ga možete savladati ako stvorite uvjete za to, odnosno ako se organizirate i fokusirate na zadani cilj. A cilj svakog studenta jest riješiti sve ispite.

2 tjedna do ispitnoga roka

Dva tjedna do ispitnoga roka škakljivo je razdoblje jer studenti često taj period uzimaju zdravo za gotovo misleći da ima dovoljno vremena. I imate dovoljno vremena, ali ne za ljenčarenje, već za početak planiranja! 

Ljudi su individualna bića što je vidljivo i u kontekstu učenja. Netko najviše i najkvalitetnije nauči tijekom dana, netko pak preko noći. Prilikom sastavljanja plana zapitajte se:

  • Kojim danima želim učiti, a kojim ću uzeti pauzu? (Ako vam prijateljica slavi rođendan koji ne želite propustiti, uz dobru organizaciju možete ići na rođendan i proći sve ispite. Dokazano!)
  • Koliko dugo želite učiti? (Ovo ovisi o količini i težini gradiva, ali imajte na umu da istraživanja upućuju na to da je 1 sat učenja dnevno tijekom 14 dana daleko bolje nego učiti 14 sati u jednom danu.)
  • Što smijem raditi tijekom učenja? (Pravi odgovor jest – učiti! Međutim, netko voli učiti dok sluša laganu muziku, dok će netko zaspati. Društvene mreže nikome nikada nisu pomogle. Zabranite si bespotrebno posjećivanje Facebooka.)
  • Gdje želite učiti? (Lokacija je vrlo bitna, a to opet ovisi isključivo o vama. Buka u studentskom domu ili tišina u sveučilišnoj knjižnici?)
  • S kim želite učiti? (Netko bolje i brže uči sa svojim kolegama koji se nalaze u istom problemu, a netko sam.)
  • Kako želite učiti? (Ovo je možda čak najteži dio, ali možda i najvažniji. Želite li čitati, podcrtavati, raditi dijagrame i mentalne mape, gledati videoisječke? Kad kažemo videoisječke, pri tom ne mislimo na Netflix.).

1 tjedan do ispitnoga roka

Rješavajte mnogo kvizova i testova. Ova tehnika smatra se najefikasnijom mogućom tehnikom. Na ovaj način razvijate svoje pamćenje i podižete samopouzdanje. 

Psiholozi: novogodišnje odluke mogu se donijeti svaki mjesec


Druga je učinkovita metoda prenositi/poučavati nekoga drugoga, odnosno razgovor s kolegom o sadržajima koje učite. Savjet i povratna informacija koju dobijete od velike su pomoći. Istraživanja pokazuju da se na taj način najbolje pamte informacije. 

Noć prije ispita 

U ovom se periodu ne uči, iako većina studenata upravo tad započinje s učenjem. Probajte se kvalitetno naspavati jer je dobar san povezan s tim kako ćete se ujutro osjećati. Osim toga, dobar san donosi i bolje pamćenje i prisjećanje prethodno stečenih znanja.

Noć prije ispita spakirajte svoju torbu za sutradan. Ovaj naizgled beznačajan postupak smanjit će stres i ublažiti ga ujutro na sam dan ispita. Provjerite imate li potreban pribor za rad (kemijska, olovka, gumica) i dvaput provjerite imate li sve ostalo što vam je potrebno (na primjer indeks).

Jutro na dan ispita

Kako se probudite ujutro može imati velik utjecaj na to kako ćete se osjećati tijekom dana. S razlogom se kaže da je netko ustao na lijevu nogu. Prije ispita doručkujte jer će vam to dati energije, a i znanstveno je dokazano da doručak ima velik utjecaj na pozornost, koncentraciju i pamćenje (vještine koje su potrebne za prolazak ispita).

Donosimo popis edukativnih YouTube kanala s kojima možete proširiti svoja znanja


Sat prije ispita

Dođite ranije na fakultet. Sve je puno stresnije kad se kasni. Kad dođete na fakultet, provodite vrijeme s ljudima s kojima se osjećate opušteno i koji vam pomažu da se osjećate bolje. Kad god je moguće, nastojte izbjeći ljude koji vam potiču osjećaj stresa i koji su u panici oko ispita jer će to prenijeti na sve koji se nalaze u njihovoj blizini.

Minuta prije ispita

Više nemate što napraviti. Jedino što vam preostaje jest duboko disati i umiriti se. Smirite svoje misli i podsjetite se svoje strategije i svega što ste dosad naučili.

Sat vremena nakon ispita

Napravite brzinsku reviziju ispita. Nemojte se previše zamarati napisanim jer je sada gotovo, ne možete izmijeniti svoje odgovore. Zapravo, što više razmišljate o ispravnim odgovorima, vjerojatnije je da ćete misliti kako ste loše riješili i da ćete početi osjećati stres. Probajte raditi nešto što će vam pomoći da ne mislite na prijašnji ispit. Ako uskoro pišete novi ispit, krenite dalje i fokusirajte se na to.

Želimo vam puno sreće u nadolazećem ispitnom roku! Rokova ima, ali ipak je najljepše proći sve iz prve.

Čega se profesor dosjetio: na satu fizike poučava učenike pomoću japanske mange


IZVOR: INNERDRIVE
FOTO: FLICKR