LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Jeste li znali

Ove zemlje imaju vodonepropusne novčanice

Materijal od kojeg su napravljene novčanice čini ih otpornima na vodu, prljavštinu te povećava izdržljivost za čak četiri puta.

Materijal od kojeg su napravljene novčanice čini ih otpornima na vodu, prljavštinu te povećava izdržljivost za čak četiri puta.

Stanovnici ovih zemalja ne moraju panično pregledavati džepove hlača prije pranja rublja. Ako su kojim slučajem ostavili novčanicu u džepu, njoj se tijekom pranja neće dogoditi baš ništa jer je napravljena od polimera.

1. Australski dolar


Australija je prva zemlja koja je uvela novčanice od polimera koji je zapravo tanki sloj plastike. Polimer ne upija vodu, stoga ako novčanice dođu u doticaj s vodom, samo ih treba razdvojiti i pustiti da se osuše.

Ususret euru: kako prepoznati lažne novčanice?


2. Britanska funta

Ujedinjeno Kraljevstvo je 2016. godine po prvi put umjesto papirnatih pet funti, tiskalo novčanicu od polimera. To se pokazalo kao dobar potez zbog vodonepropusnosti, čišćih linija te bolje izdržljivosti i odvelo prema tome da se i druge novčanice tiskaju na tom materijalu.

3. Novozelandski dolar 

Mladi dubrovački umjetnici: studenti transformiraju otpad u inovativna umjetnička djela


Novi Zeland je pretekao Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanadu uvođenjem polimernih novčanica davne 1999. godine. Rano su otkrili da su polimerne novčanice čak četiri puta veće izdržljivosti od papirnatih.

4. Kanadski dolar

Kanada je 2013. godine po prvi uvela novčanice od polimera, počevši s novčanicom od čak 100 dolara, a zatim su postepeno zamijenjene i ostale novčanice.
Njihova je podloga otporna na oštećenja od vlage, prljavštine, ulja i kućanskih kemikalija. Njihova dugotrajnost rezultirala je smanjenjem broja potrebnih novčanica i značajnim uštedama, stoji na službenoj stranici RBA Australia.

Volite kiparstvo, crtanje, fotkanje ili slično? Izložite svoje radove u galeriji Studentski, uz medijsku popraćenost i svečano otvorenje



Prijelaz s papirnatih na polimerne novčanice definitivno se čini kao dobra opcija, čije uvođenje zasigurno možemo očekivati i u Hrvatskoj.

IZVOR: RBA AUSTRALIA, CONSUMER TIPS
FOTO: PIXABAY