LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
VAŽNA JE DEMONSTRACIJA

Otkrivena je rečenica koju treba izbjegavati govoriti djeci, ali i svima onima koji se nose s tjeskobom

Izgovaranje riječi „smiri se” ne potvrđuje djetetove emocije niti mu pomaže u razumijevanju vlastitih osjećaja, a može čak imati i omalovažavajući učinak.

Izgovaranje riječi „smiri se” ne potvrđuje djetetove emocije niti mu pomaže u razumijevanju vlastitih osjećaja, a može čak imati i omalovažavajući učinak.

Odrastanje je ispunjeno trenucima tjeskobe za svako dijete. No, kada se ti trenuci pojave, postoji jedna uobičajena izreka koju bismo trebali izbjegavati izgovoriti: smiri se. Tu poruku upozorenja šalje nam Rachel Romer, suosnivačica Guilda, obrazovne tvrtke i majka dvoje djece.

Smirenost se najbolje uči kroz demonstraciju, što osobito vrijedi kada su djeca u pitanju. Reći djetetu smiri se kada je ono zabrinuto je najgora stvar koju možete učiniti, rekla je nedavno u podcastu Opportunity Divide, piše Index.hr.

Psiholozi Brene Brown i Adam Wharton također se slažu s njom. Izgovaranje riječi smiri se ne potvrđuje djetetove emocije niti mu pomaže u razumijevanju vlastitih osjećaja, a može čak imati i omalovažavajući učinak.

FOMO - ovisnost modernog virtualnog doba



Stručnjaci preporučuju dvije vježbe koje mogu pomoći djeci da bolje upravljaju svojim emocijama. Prva vježba uključuje zajedničko vježbanje disanja kako bi dijete postalo opuštenije, a druga je vježba preoblikovanje tjeskobe.

Hrvatski učenik među 10 posto najboljih na međunarodnom natjecanju iz informatike



Umjesto smirivanja, preporuka je opisati tjeskobu kao uzbuđenje i reći da je to neizvjesna emocija koju proživljavamo te da je moguće da se dogodi nešto loše, ali moguće je i da se dogodi nešto dobro.
FOTO: UNSPLASH