Bez brige do uspješnosti
Kada se suočite s kriznom situacijom ili kada je potrebna brza reakcija, često se izgubite u moru sitnica. Obavite sve što trebate sa što manje stresa i detalja!
Kada se suočite s kriznom situacijom ili kada je potrebna brza reakcija, često se izgubite u moru sitnica. Obavite sve što trebate sa što manje stresa i detalja!
Svatko od nas ima svoj sistem obavljanja različitih dužnosti. Netko će sve obaviti onu poznatu "noć prije", a netko će danima planirati i paziti na svaki detalj zadatka. Obzirom da za kampanjce nema nade, jer oni stignu sve u zadnji čas, obratit ćemo pozornost na ovu potonju skupinu.
Kada učite, podcrtavate čitav tekst i fusnote (čak i ono što piše sitnim slovima), pa vam se neonski markeri troše brzinom svijetlosti. Morate li predati seminar, više puta kopirate rad jer "još samo ovo treba promijeniti". Ako na poslu više puta provjeravate jeste li sve obavili kako treba, čestitamo. Vi ste osoba koja ništa ne ostavlja slučaju i trudite se da apsolutno sve bude u najsavršenijem redu. No, koliko je to dobro za vas? Naravno da je pozitivno kada dajete sve od sebe te se potrudite da ono što radite bude odlično. No, važno je pritom znati kada se pojedine sitnice zbilja moraju napraviti, a kada su tek odvraćanje pozornosti. I kada ti sitni detalji predstavljaju nepotrebno gubljenje dragocjenog vremena.
Sara McCord, urednica portala The Daily Muse i sama se susreće s ovim problemom. Navodi kako je shvatila svoju opsjednutost detaljima, te negativan utjecaj koji je njezina opsesija imala na vremensku ograničenost. Iz vlastitog iskustva naučila je kako je neki put pojedine detalje potrebno izostaviti. McCord napominje kako neke situacije dozvoljavaju da ne budete toliki perfekcionist, ali da ipak izgledate kao da ste na baš sve pazili. Iz prve ruke donosimo savjete za uštedu vremena, ali i živaca.
1. Pregršt ideja
Kada vam je glava puna ideja ili uporno tražite nove, nalazite se usred brainstorminga. Kako sama riječ kaže, u mozgu je oluja. Kada vas uhvati inspiracija, pustite da vaše misli idu svojim tokom. Zabilježite ih na kompjuter ili na papir. Bitno je da ne prekidate tijek misli razmišljajući o tome je li sve gramatički ispravno i je li prored u dozvoljenom formatu.
Nemojte se bojati pisati na sve strane i ne trudite se da rukopis bude jako uredan. To su vaše kreativne ideje i nema ništa gore od prekidanja inspiracije. McCord savjetuje kako je sada potrebno razmišljati, a kasnije će biti dovoljno vremena za uređivanje teksta.
2. Što kada nemate vremena?
Barem jednom vam se dogodilo da imate neki nemogući vremenski rok za nešto napisati, predati ili smisliti. McCord vas smješta u situaciju kada vas nadređeni traži potpuno novi koncept vašeg već postojećeg, u roku od trideset minuta. Imate prvu opciju, u kojoj ćete izgubiti puno vremena koncentrirajući se na samo jedan detalj rada. Sljedeća, preporučena opcija, je smisliti čitav koncept bez pojedinosti. Sastaviti neke nove ideje, "našvrljati" novi koncept i osvrnuti se na cjelovit rad, ta opcija postići će puno bolji efekt.
Potrebno je pokazati da ste sposobni se u nekoliko minuta pribrati i napraviti potpuno novu ideju, tako da ima i početak i kraj. Ukoliko se odmah izgubite u jednoj stavci zadatka, ostati će vam premalo ili ništa vremena za ostatak. Nažalost, to neće nikoga impresionirati.
3. Smirenost za napredak
Najvažnije je da u svim svojim obavezama na fakultetu ili na poslu ostanete smireni. Iako se to tisuću puta čini nemoguće, duboko udahnite i uvijek pogledajte širu sliku. Vjerojatno ni sami ne volite prije ispita biti u blizini osobe koja paničari oko svake sitnice iz knjige? Ukoliko je tako, naučite disati i gledati svaku situaciju ne kao potencijalnu propast, već kao priliku za učenje i snalaženje u vremenski ograničenim situacijama.
McCord naglašava kako je i sama puno puta vikala na printer kako bi što prije isprintao papire koji su joj hitno trebali. Ono što je ona naučila, i što savjetuje svima, jest da treba ostati pozitivan. Dobro razlučite što je glavni cilj bilo kakvog zadatka te njega napravite prvog. Kada imate sliku kako će nešto izgledati, lakše se na kraju zabaviti detaljima. "Bitnije je da je zadak izvršen, nego da je napravljen perfekcionistički. Uvijek je prihvatljivije smireno ponašanje, od trčkaranja i križanja svakog od detaljčića s liste", preporučuje McCord.