Ususret novom semestru: Riješite se straha od javnog nastupa!
Ramit Singh Sethi, autor bestsellera "I Will Teach You To Be Rich", ponudio je moguće rješenje kako savladati strah od javnog nastupa i govora.
Ramit Singh Sethi, autor bestsellera "I Will Teach You To Be Rich", ponudio je moguće rješenje kako savladati strah od javnog nastupa i govora.
Svi smo se susreli sa strahom od javnog nastupa, na više ili manje stresan način. Bilo da je riječ bila o prezentaciji seminarskog rada, intervjuu za posao ili govoru na prijateljevom vjenčanju.
Strah od javnog nastupa i govora na vrhu je popisa strahova u SAD-u, ali i u ostatku svijeta. Kako se riješiti piskutavog i isprekidanog glasa, znojnih prekriženih ruku i pogleda u vlastite cipele? Ramit Singh Sethi ponudit će ti rješenje.
Sethi je 2009. napisao knjigu naslova I Will Teach You To Be Rich. Kad netko u 27. godini napiše knjigu tako pretencioznog naslova mogućnosti su ili da je šaljivi prevarant ili da zaista zna kako nekoga učiniti bogatim. A s obzirom na Sethijevo bogatstvo i uspješnost u vođenju poslovanja, izgleda kako ipak zna o čemu priča.
Kad govori o svom iskustvu javnog nastupanja Sethi kaže da je prošao put od potpune sramežljivosti do davanja intervjua na državnoj televiziji. Mislio je, kao vjerojatno i većina nas, da se ljudi rađaju s izrazitim govorničkim vještinama. Međutim, govorništvo se uči. Najočitiji primjer učenja javnog nastupa i držanja je Steve Jobs. Kad je osamdesetih godina prošlog stoljeća predstavljao Macintosh računalo, većinu vremena skrivao se iza govornice, gledao u pod, interakcije s publikom uopće nije bilo. Nastup dvadeset godina poslije bila je potpuno drugačije priča jer se Steve Jobs pretvorio u apsolutnog vladara pozornice, postao je atrakcija, showman.
Još jedan primjer kojeg Sethi navodi je Jimmy Fallon, poznati američki komičar. Snimka njegove audicije za emisiju Saturday Night Live pokazuje da je danas toliko prirodni i opušteni Fallon na početku karijere itekako pokazivao znakove nervoze i straha - glas mu podrhtava, česti su njegovi pogledi u pod.
Danas Jimmy Fallon bez problema vodi razgovore pred kamerama s najvećim filmskim i glazbenim zvijezdama, prirodan je i samopouzdan.
Pravi savjeti profesionalca
Prvi savjet kojeg Sethi nudi je da nikad ne zamišljamo gole ljude u publici. Često se čuje taj savjet: – Ma samo zamisli da su svi goli ispred tebe! Ali, zamislite situaciju u kojoj držite govor na vjenčanju svog rođaka. Pred vama stoje članovi vaše obitelji. Ne biste njih željeli zamišljati bez odjeće, nije li tako? Umjesto toga, Ramit Sethi nudi prave savjete.
Svaka priča mora imati određenu situaciju, prepreku i rješenje. Sethi to naziva S.O.S. okvirom (situation, obstacle i solution). Ako priču koju želimo ispričati postavimo u ovaj okvir, naš govor sigurno će imati jasno određene početak, sredinu i kraj.
Uzmimo, za primjer, neku svakodnevnu situaciju koju predlaže Sethi: kupnja burgera u restoranu brze hrane.
Situacija: – Bio sam u redu za naručivanje u restoranu brze hrane i...
Prepreka: – Žena ispred mene počela je vikati na blagajnicu. Inače se ne uplićem u takve situacije, ali je blagajnica očito bila neiskusna i izgledalo je kao da će početi plakati.
Rješenje: – Prekinuo sam ženu koja je vikala, a ona je u tom trenutku prestala sa svojim ispadom i napustila restoran. Blagajnica mi je u znak zahvalnosti omogućila beplatan ručak.
Ova tehnika je jednostavna i efektna, tvrdi Sethi. Pomoću nje svaka naša priča bit će jasna i efektna.
Drugi savjet, Sethi je posvetio načinu na koji pričamo našu priču. S.E.T.H.I. okvir pokazuje da je način na koji se priča prezentira jednako bitan kao i priča sama.
S simbolizira osmijeh (smile) jer on je poziv ljudima da nas slušaju. E znači energiju (energy). Ulaganje dodatne energije u ekspresije lica, intonaciju glasa i gestikulacije ima velik učinak na slušatelje. T znači sporiji tempo pričanja (talk slower). Riječi će biti jasnije, a slušatelji će imati vremena apsorbirati sve informacije. H simbolizira ruke (hands). Ruke moraju biti vidljive i naglašavati poantu priče, a nikako stvarati barikadu od slušatelja. Na kraju, I znači oči (I - eye). Izravan kontakt očima itekako je bitan u javnim nastupima jer može izazvati osjećaje prijateljstva, tuge, uzbuđenja i straha.
Put do uspješnog javnog nastupa je težak. Sjajni govornici nisu se samo rodili s tim talentom, bili su potrebni sati i sati vježbe i truda. S.O.S. i S.E.T.H.I. okviri poslužit će kao odlični modeli za vježbu i alati za prevladavanje straha od javnog nastupa.