LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentski ustanak

Francuski studentski prosvjedi 1968. – povijesni trenutak koji je potresao naciju, ali i svijet

U svibnju 1968. godine francuski studentski prosvjedi u Parizu, koji su počeli zbog nezadovoljstva obrazovnim sustavom i društvenim nepravdama, doveli su do značajnih društvenih i političkih reformi te postali simbol borbe za slobodu i pravdu.

U svibnju 1968. godine francuski studentski prosvjedi u Parizu, koji su počeli zbog nezadovoljstva obrazovnim sustavom i društvenim nepravdama, doveli su do značajnih društvenih i političkih reformi te postali simbol borbe za slobodu i pravdu.

U svibnju 1968. godine Francuska je bila svjedokom nevjerojatnog studentskog ustanka koji je potresao cijelu naciju i odjeknuo diljem svijeta. Ovaj povijesni trenutak nije bio samo običan studentski prosvjed, bio je to požar promjena koji je zapalio srce Francuske, ostavljajući dubok i trajan utjecaj na društvo i politiku.
 

Pukotine u zidovima: povod za prosvjede


Studenti su se pobunili protiv stagnacije i represije u društvu, osobito protiv autoritarnih praksi vlade i lošeg obrazovnog sustava koji je bio tipičan za tadašnji francuski sveučilišni sustav. Francuski obrazovni sustav bio je poznat po svojoj rigidnosti i nefleksibilnosti, gdje su studenti osjećali da su im ideje i kreativnost suzbijeni strogim formalnim pravilima.

No, uzrok prosvjeda nije bio samo obrazovni sustav. Društvene nepravde i ekonomske razlike također su bile na radaru studenata. Različite grupe okupile su se s idejom da su u Francuskoj potrebne duboke promjene koje će poboljšati život svih građana.

Rekordan broj stipendija hrvatskih iseljenika iz SAD-a za nadarene studente u domovini


 

Okupljanje na Sorboni: katalizator prosvjeda


Prosvjedi su započeli na Sveučilištu Sorbona u Parizu, gdje su studenti organizirali velike demonstracije protiv krutih obrazovnih metoda i autoritarnih pravila. Okupljanja su brzo prerasla u masovne prosvjede, uključujući i radnike koji su se pridružili studentskim zahtjevima za većim pravima i boljim uvjetima rada. Ova suradnja između studenata i radnika bila je ključna za intenzifikaciju prosvjeda i proširenje njihovog dosega.

FOTO: Postavljene barikade ispred sveučilišnih zgrada
 

Pobjednička revolucija: promjene koje su uslijedile


Na fakultetima ostalo više od 15 tisuća slobodnih mjesta, mnogi studiji bez ijednog upisanog studenta


Iako su prosvjedi završili nakon nekoliko tjedana, njihov utjecaj bio je dugotrajan. Francuska vlada, suočena s ogromnim pritiskom, bila je prisiljena donijeti značajne reforme. Među najvažnijim promjenama bile su reforme u obrazovnom sustavu koje su omogućile veću fleksibilnost i slobodu u učenju, kao i poboljšanje radnih uvjeta i prava radnika.

Štoviše, ovi prosvjedi postali su simbol borbe za slobodu, pravdu i društvenu promjenu. Inspirirali su slične pokrete u drugim zemljama i dali poticaj za daljnje društvene reforme.
 

Uspomena na promjene


Francuski svibanj 1968. godine ostaje snažan podsjetnik o moći studentskih prosvjeda i kolektivnog djelovanja. Iako je početni požar prosvjeda možda izblijedio, njihova ostavština i dalje svijetli kao svijetli primjer borbe za društvenu pravdu i promjene. Ovi prosvjedi nisu samo promijenili Francusku; oni su pokazali da mladi ljudi, kada su ujedinjeni, mogu utjecati na tijek povijesti.
IZVOR: BRITANNICA
FOTO: WIKIMEDIA COMMONS