FOTO: Deset najčudnijih božićnih jela
Vodimo vas na putovanje kroz najčudnije specijalitete koji se u raznim državama pripremaju za Božić. Nakon ovog odbrojavanja voljet ćete sarmu još i više.
Vodimo vas na putovanje kroz najčudnije specijalitete koji se u raznim državama pripremaju za Božić. Nakon ovog odbrojavanja voljet ćete sarmu još i više.
Polako su vam dosadile sarme, fritule, purice, mlinci i svinjski kotleti na jelovniku za Božić? Gurman ste i uvijek spremni za novo jelce? Dopustite nam da vas povedemo na putovanje kroz deset najčudnijih božićnih jela zbog kojih ćete na sam spomen passé spoja kiselog kupusa i mesa plakati od sreće.
1. Pašteta od soba
Ako ste se ikada pitali zašto niste dobili poklon za Božić, ne očajavajte, niste bili zločesti – Djed Božićnjak nije ga mogao dostaviti jer je netko pretvorio Rudolfa u pašteticu! Pašteta se priprema od odabranih dijelova mesa soba, konjaka i začina, a najbolja je poslužena na toplom tostu s maslacem i uz čašicu brendija.
Pašteta od soba, FOTO: Pinterest
2. Šaran iz kade
Nije ni najmanji problem što se u Češkoj za Božić jede šaran. Dapače, simpatična ribica. Jedino je pomalo nezgodno što ga je neko vrijeme potrebno uzgajati kod kuće u kadi kako bi bio svjež. Upitno je kako tijekom tih dana Česi mirišu, no njihovo gojenče možda i nije tako strašno kada se ispeče i posluži sa salatom od krumpira.
Šaran, FOTO: Pinterest
3. Maksalaatikko
Ovo finsko jelo čak i zvuči pomalo zabavno, ali sastojci su mu mnogo manje uzbudljivi. Dodajte malo jetrice, riže, maslaca, sirupa, luka, jaja, grožđica, poslužite s džemom i dobili ste maksalaatikko. U jednoj su anketi finski učenici proglasili maksalaatikko svojim najmržim jelom. Moguće da je i dječja pravobraniteljica reagirala.
Maksalaatikko, FOTO: Wikipedia
4. Svinjske nožice i Julmust
Gdje bi drugo nego u našoj voljenoj Švedskoj od cijele predivne prasice čovjek uzeo samo nožice? Svinjske nožice sastavni su dio julborda, božićnog obroka, a za ovo jelo postoji i jasna preporuka za savršeno piće. Uz nožice najbolje prija čašica Julmusta, božićnog pića guste konzistencije poput piva koje se pravi od hmelja i ječma. Za Božić se u Švedskoj proda više Julmusta nego Coca Cole, pa razmislite.
Julmust, FOTO: Wikipedia
5. Lutefisk
Gotovo je, ovog se puta sigurno selimo u Švedsku. Za sve sklone kemiji, lutefisk je pravo jelo. Priprema se tako što se sušena bijela riba tretira lužinom određeno vrijeme, što razara proteine u mesu koje poprima želatinoznu strukturu. Naravno, s obzirom na to da je pH ribe nakon namakanja u lužini 11 do 12 (neutralno je 7), potrebno ju je neko vrijeme držati i u običnoj vodi pa potom opet dodati malo lužine. Onda, što može biti bolje od lužnatog ribljeg želea?
Lutefisk, FOTO: Wikipedia
6. Smalahove
I dalje smo na sjeveru, ali ovoga puta u Norveškoj. Božić je, izgleda, vrijeme kad u ovoj zemlji jaganjci utihnu – tradicionalno se za Božić jede janjeća glava prerezana napola. Uši i oči navodno su najbolji dio, a dodatna je preporuka da se nakon jedenja ovih delicija ostatak glave jede od naprijed prema kraju.
Smalahove, FOTO: Wikipedia
7. Ličinke pržene u dubokom ulju
Sjećate li se kako smo se kao djeca zabavljali jedući tjesteninu u boji? U Južnoafričkoj Republici još je zabavnije! Tamo se jedu – prigodno božićno obojene – ličinke carskog moljca. Zamislite kako hrskave moraju biti.
Ličinka, FOTO: Pinterest
8. Muktuk
Još jedno dražesno ime koje označava ne tako dražesno jelo. Inuiti na Grenlandu jedu svježu, smrznutu kožu i mast grenlandskog kita. Ali to nije sve! Ponekad ih i isprže u dubokom ulju i posluže s umakom od soje! To uistinu sve mijenja!
Muktuk, FOTO: Wikipedia
9. Viktorijanska mesna pita
Ova se monumentalna pita, pravi viktorijanski Frankenstein koji možete vidjeti u 52. minuti ovog zanimljivog dokumentarca, pravila od osam vrsta pernate divljači, šunke, piletine, slanine i jezika te je katastrofalno zaudarala, tim više što je poznato kako je barem 20 posto viktorijanske hrane bilo pokvareno.
10. Kiviak
Kombinacije različitih mesa veoma su popularne, vjerojatno su dio velikog prazničkog čišćenja skrivenih kutaka hladnjaka. Što kažete na komadić njorke u tuljanu? Doista, to jelo postoji i zove se kiviak. Grenland je očito pravo mjesto za božićni tulum jer je kiviak njegov zaštitni znak. Priprema se tako što se petstotinjak njorki, zajedno s kljunovima, nožicama i perjem, upakira u kožu tuljana koja se potom zatvori i premaže tuljanovom mašću. Nakon što su ptice fermentirale sedam mjeseci, spremne su za konzumaciju. Uz ovo jelo predlažemo čašu… antiemetika?
Kiviak, FOTO: Pinterest
Još ste gladni? Stavite ovaj članak među favorite i vratite mu se svaki put kada vas uhvati nagon za prejedanjem. Poslije Božića bit ćete vitki kao usred ljeta!