LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Šest dokumentaraca koji su svijet učinili boljim mjestom

Dokumentarni filmovi koji su promijenili svijet

U ovom članku donosimo šest dokumentarnih filmova koji su svojim šokantnim sadržajem potaknuli javnost na djelovanje kako bi naš planet učinili ljepšim i sigurnijim za život.

U ovom članku donosimo šest dokumentarnih filmova koji su svojim šokantnim sadržajem potaknuli javnost na djelovanje kako bi naš planet učinili ljepšim i sigurnijim za život.

Dokumentari je film filmski žanr kojemu je cilj prikazati događaje iz stvarnoga života. Na taj nas način dokumentarac pobliže upoznaje s nama nepoznatim događajima ili pak prikazuje još neotkrivene detalje relativno poznatih događaja. U ovam Vam članku donosimo šest dokumentarnih filmova koji su otkrili pravu istinu iza idiličnih prikaza, potaknuli ljude na djelovanje i učinili svijet boljim mjestom.

Blackfish (2013)

Dokumentarni film Blackfish prikazuje nehumane uvjete života i okrutno postupanje s kitovima ubojicama, koji se drže u zatočeništvu zbog performansa. Film je izazvao apsolutno zgražanje publike te je naveo aktiviste za prava životinja na djelovanje protiv takvog ponašanja. Kritika je prošla vrlo dobro s obzirom da je SeaWorld nedavno izdao objavu kojom izjavljuje da će prestati izvoditi performanse s kitovima ubojicama.

The Cove (2009)

The Cove je osvojio Oscara za najbolji dokumentarni film u 2009. godini. U filmu se prikazuje zastrašujući izlov dupina te okrutno zlostavljanje ovih plemenitih životinja u uvali u blizini grada Taiji u Japanu. Zahvaljujući ovom filmu koji je razbudio javnost strašim prizorima ubojstava dupina, lov na iste se drastično smanjio.

Za manje od tjedan dana kreće faks, a ovi filmovi će vas motivirati za novu akademsku godinu


Super Size Me (2004)

Morgan Spurlock eksperimentira sa svojom prehranom hraneći se isključivo u McDonald'su te istražuje kako takva prehrana utječe na njegovo zdravlje. U vrijeme kada je dokumentarac zaigrao na velikim platima McDonald's je sa svojih menija izbacio Supersize, a nedugo zatim je izdao nutritivne vrijednosti namirnica te njihove zdravije varijante.

The Age of Stupid (2009)

Britanska mješavina drame, dokumentarca i animacije smještena je u 2055. godinu. Glavni lik filma gleda isječke videa iz sredine prvog desetljeća dvadesetoga stoljeća i pita se zašto tada nismo učinili ništa kako bi zaustavili globalno zatopljenje iako smo još uvijek imali priliku. Film je naveo publiku da si postavi isto pitanje te je potaknulo 10:10 globalnu inicijativu za smanjenje emisije ugljika koju trenutno provodi 46 zemalja svijeta.

„Food Film Festival Zagreb”: spoj gastronomije i kinematografije


Bowling for Columbine (2002)

Redatelj Michael Moore svoj je dokumentarac smjestio u 1999. godinu, kada se dogodio masakar u srednjoj školi Colombine. Moore je uzeo dvojicu preživjelih žrtava masakra i odveo ih u sjedište trgovine oružja KMart te je tražio povrat novca za metke koji su se nalazili unutar njihovih tijela. To je dovelo do toga da je KMart ubrzo prestao prodavati vatreno oružje.

The Thin Blue Line (1988) 

Priznajemo, ovaj dokumetarac nije svijet učinio kvalitetnijim, ali zato jedan nevini život zasigurno jest. Naime, film govori o Randallu Daleu Adamsu, čovjeku koji je optužen za ubojstvo policajca unatoč nedostatku dokaza. Ubrzo nakon izlaska filma, Adamsov dosje ponovno je pregledan te je potvrđena njegova nevinost, a on je godinu dana nakon pušten iz zatvora.

Kako su popularni filmovi i serije promijenili način na koji učimo?


IZVOR: MASHABLE
FOTO: MASHABLE