LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Poboljšajte svoje fotografije

9 besplatnih uređivača slika

Iako je zaista moćan i napredan, Photoshop je za prosječnog korisnika iznimno kompliciran i zahtjeva određeno vrijeme za učenje osnova. Srećom, postoje brojne alternative koje nude približno jednak spektar mogućnosti i sličnu krajnju kvalitetu, no uz dvije bitne razlike - jednostavni su za korištenje i besplatni.

Iako je zaista moćan i napredan, Photoshop je za prosječnog korisnika iznimno kompliciran i zahtjeva određeno vrijeme za učenje osnova. Srećom, postoje brojne alternative koje nude približno jednak spektar mogućnosti i sličnu krajnju kvalitetu, no uz dvije bitne razlike - jednostavni su za korištenje i besplatni.

Oni koji se imalo ozbiljnije bave fotografijom, znaju da je Adobeov Photoshop ultimativni alat za uređivanje i obradu digitalnih fotografija. Međutim, iako je zaista moćan i napredan, Photoshop je za prosječnog korisnika iznimno kompliciran i zahtjeva određeno vrijeme za učenje osnova. Srećom, postoje brojne alternative koje nude približno jednak spektar mogućnosti i sličnu krajnju kvalitetu, no uz dvije bitne razlike - jednostavni su za korištenje i besplatni. Upoznajte najbolje besplatne uređivače fotografija i podignite kvalitetu vaših digitalnih uprizorenja na novu razinu!

1) Pixlr
Fantastičan klon Photoshopa kojeg ne treba instalirati na računalo, već se pokreće iz samog web preglednika. Sadrži brojne Photoshopove funkcije, slično podesivo sučelje te podržava jednake tipkovničke kratice. Međutim, u pogledu dodavanja više efekata i višestruke obrade slika, ipak daje rezultate inferiorne uzoru, ali obzirom na cijenu i jednostavnost korištenja to praktički i nije mana. Podržava upload slika sa računala, obradu slika preko njihove URL adrese te sa korisnikovog Facebook profila. Treba naglasiti da je Pixlr moguće koristiti i na smartphoneima, te da ga proizvodi Autodesk, kompanija odgovorna za AutoCAD, što dovoljno govori o njegovoj kvaliteti.

2) Sumopaint
Moguće ga je koristiti u pregledniku ili instalirati kao zasebnu aplikaciju. Postoji besplatna i komercijalna inačica, koja pak nudi prošireni spektar mogućnosti, no za elementarnu obradu dovoljna je i osnovna verzija. Sučelje je također slično Photoshopu, iako je kvaliteta ugrađenih alata nešto lošija. Ističu se Symmetry koji lako kreira slike slične kaleidoskopu, te razni Polygon alati sa zanimljivim uzorcima. Dobar alat namijenjen početnicima i onima koji žele brzu i jednostavnu elementarnu obradu fotografija.

3) Picmonkey

Pametne naočale ili alat za špijuniranje? Studenti eksperimentom otkrili mračnu stranu ove tehnologije


Besplatna web aplikacija koja posjeduje filtere slične Instagramu. Također koristi free i pro (plaćenu) inačicu, a obzirom da alati poput zasićenosti boja nisu potpuno podržani u besplatnoj verziji, Picmonkey se ne nameće kao ozbiljniji alat za obradu. Ipak, sadrži neke zanimljive alate poput retuširanja, ˝maskare˝ i ruža za usne, no upotrebom previše efekata krajnji rezultat može izgledati previše umjetno. Također, dolazi sa brdom tekstura i naljepnica pa ga se može preporučiti za brzinsku izradu komičnih slika.

4) Splashup (bivši Fauxto)
Još jedan besplatan online editor slika koji obrađuje fotografije sa servisa poput Facebooka, Flickra i Photobucketa ili sa korisnikovog računala. Sučelje je krajnje jednostavno i slično Photoshopu, no sa manje dostupnih alata. Za napredniju obradu smeta odsutnost postavki krivulja i nivoa zastupljenosti boja, te nijansi i živosti (curve, levels, hue, vibrance), kao i nedostatak tipkovničkih kratica. Koristan je za brzinsko izrezivanje slika i osnovno retuširanje.

5) Picfull
Diči se uređenjem fotografija jednim klikom. U praksi, to znači implementaciju jednog od 21 filtera koji dolaze u sklopu ovog web editora. Svaki filter ima dodatne opcije koje je moguće podešavati, a moguće je dodati veći broj filtera na istu fotografiju. Iako mu je sučelje nešto manje u odnosu na ostale editore, s obzirom da mu je jedina namjena dodavanje filtera, to nije nikakav problem.

6) Fotor

U novoj epizodi Studentski.hr TV podcasta otkrivamo kako tehnologija mijenja živote ljudi, posebice mladih


Besplatni online editor koji dijeli PicMonkeyevu funkcionalnost. Donosi širok izbor filtera, kao i interesantnu tilt-shift opciju te brojne naljepnice za ukrašavanje fotografija. Također sadrži i ekstenziju za Chrome, podižući svoju integriranost u preglednik. Međutim, ponekad zna biti nestabilan i usporen.

7) GIMP
Open-source editor starog kova, star preko 17 godina, u novoj se verziji drastično poboljšao. Međutim, još uvijek ga muče sporo podizanje te nešto usporenija primjena alata. Ipak, donosi brdo podesivih alata i efekata za brzo editiranje, uključujući renderiranje magle i odbljesaka. Unatoč sporosti, zbog poprilične snage može ga se preporučiti i za ozbiljnije editiranje fotografija.

8) Seashore
Besplatan editor za Appleov OS X koji je uz to i open-source, što znači da je programski kod besplatan i svatko ga može editirati po želji. Sličan je GIMP-u, no jednostavniji i ljepši za korištenje. Iako su neki alati podesivi, nedostaju mu filteri i specijalni efekti karakteristični za naprednije editore. Ipak, naći će svoju publiku među korisnicima operativnog sustava OS X.

9) Image Tricks

Sveučilište Algebra domaćin je sedmog „CASSINI Hackathona”, a glavna je nagrada čak 3000 eura


Još jedan alat za Appleove korisnike, dolazi u besplatnoj i komercijalnoj varijanti, uz naglasak da besplatna verzija nudi sasvim dovoljno opcija. Donosi brdo filtera, efekata i naljepnica, uz jednostavno sučelje, te brojne mogućnosti obrade. 

IZVOR: MASHABLE.COM
FOTO: DINKO VRANJIČIĆ/STUDENTSKI.HR