Zbog obustavljenog javnog prijevoza studenti nemaju kako kući ni na posao; evo kakvi su im planovi
Zbog odluke Stožera za civilnu zaštitu kojom se obustavlja sav javni prijevoz u zemlji, mnogi studenti neće moći kući za Uskrs. Oni koji rade studentske poslove, nemaju kako na posao.
Zbog odluke Stožera za civilnu zaštitu kojom se obustavlja sav javni prijevoz u zemlji, mnogi studenti neće moći kući za Uskrs. Oni koji rade studentske poslove, nemaju kako na posao.
Od dana donošenja odluke privremeno se obustavlja sav javni promet na 30 dana. Obustava se odnosi na javni linijski prijevoz putnika u unutarnjem cestovnom prometu, na međunarodni cestovni promet, na javni prijevoz u željezničkom prometu, na tramvajski i drugi javnogradski promet te na sve ostale vrste prometa (žičare, uspinjače i slično), a zatvoreni su i svi autobusni i željeznički kolodvori. Jedini javni prijevoz koji će još uvijek biti u mogućnosti koristiti je autotaksi prijevoz.
– Nisam otišla kući jer sam mislila da će se situacija brže smiriti i da nastave neće biti dva tjedna kako je prvo bilo rečeno. Sada mi je malo žao, ali ipak je bolje da ostanem u Rijeci, sigurnije je za moje bližnje i za mene. Žao mi je što neću biti s obitelji za Uskrs, ali tako je kako je. – rekla nam je Ena, studentica riječkog Filozofskog fakulteta koja inače živi u Zagrebu, a u Rijeci boravi u privatnom smještaju.
Anamaria, studentica Fakulteta političkih znanosti koja je inače iz Dalmacije, pozdravlja odluku Stožera, ali smatra važnim da se odluka uskladi s početkom nastave na fakultetima:
– Drago mi je što će me roditelji manje gnjaviti da dođem doma jer tehnički ne mogu. Brine me samo koliko će dugo trajati, hoću li moći za Uskrs doći doma i hoće li se studenti moći vratiti u Zagreb? Odnosno koliko će se uskladiti sa školstvom.
A reakcija roditelja brine i Maju, studenticu Ekonomskog fakulteta u Zagrebu koja je inače iz manjeg slavonskog mjesta:
– Ostala sam u Zagrebu zbog posla, radim inače u jednom kafiću, ali sada je on zatvoren. Roditelji su me molili da dođem kući, ali nisam htjela, bojim se da im ne prenesem virus, pogotovo zato što živimo s bakom i djedom. Planirala sam kući barem za Uskrs, ali sad vidim da to nije moguće, možda se uspijem snaći s BlaBlaCarom. – govori nam.
No, osim međugradskih autobusnih i željezničkih linija, obustavljen je i javni gradski prijevoz. Dakle, u Zagrebu i Osijeku ne voze tramvaji i autobusi, dok u ostalim gradovima ne voze gradske autobusne linije. Voze jedino taksi prijevoznici. Iako je takav potez nužan za očuvanje javnog zdravlja i obuzdavanje pandemije, mnogi su se radnici, ali i studenti koji rade, našli u teškoj situaciji. U takvoj se situaciji našla i Blanka, studentica zagrebačkog Filozofskog fakulteta, koja radi kao student u trgovini s prehrambenim proizvodima:
– Vrlo je nezgodno za nas studente koji radimo u dućanima ili slično koji se ne zatvaraju, na primjer osobno u Sparu. Sad kad se zatvori javni prijevoz ići ću biciklom jer ga inače vozim i nije mi toliko daleko, ali druge kolegice će vjerojatno raditi rjeđe, ali dulje smjene kako bi im se isplatilo uzimati taksi. Možda ne bi bilo loše da su ostavili nekoliko linija dnevno javnog prijevoza, ali da ljudi imaju propusnice koji rade kao što je slučaj u nekim gradovima u Njemačkoj.
Ovakav će režim vrijediti 30 dana, s mogućnošću promjene ukoliko Stožer procijeni da je potrebno. S obzirom na rigorozne mjere zaštite koje se svakodnevno donose, očito je kako se nalazimo u velikoj opasnosti. Dobra je vijest, međutim, da tu opasnost možemo smanjiti ako peremo ruke, slušamo stručnjake, ponašamo se odgovorno i ne izlazimo iz svojih domova.
Dok se mi šećemo po parkovima, roštiljamo s prijateljima i vježbamo na spravama na otvorenom jer nam je dosadilo gledanje serija, riskiramo živote svih onih koji su poput studentice Blanke s kojom smo razgovarali – svih blagajnika, liječnika, ljekarnika, medicinskog osoblja, čistača, volontera koji dobavljaju namirnice onima koji ne mogu i svih ostalih koji nemaju mogućnost rada od doma. Svi oni svakodnevno odlaze na svoje poslove kako bi nam pokazali da su tu za nas. Pokažimo im svojim ostajanjem kod kuće da smo i mi tu za njih.