LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Analiza tjedne ankete

Zašto studenti nisu više upućeni u rad studentskih tijela?

Pitali smo vas: ''Koliko ste upoznati sa radom nadležnih zborova (Hrvatski studentski zbor, Studentski zborovi Sveučilišta i sl.)?'', a osim toga, donosimo vam i informacije koja su to tijela koja zastupaju studente.

Pitali smo vas: ''Koliko ste upoznati sa radom nadležnih zborova (Hrvatski studentski zbor, Studentski zborovi Sveučilišta i sl.)?'', a osim toga, donosimo vam i informacije koja su to tijela koja zastupaju studente.

U razdoblju od 20. do 26. siječnja proveli smo anketu na početnoj stranici portala. Pitali smo vas: ''Koliko ste upoznati sa radom nadležnih zborova (Hrvatski studentski zbor, Studentski zborovi Sveučilišta i sl.)?''. Anketi su pristupila sveukupno 34 studenta, a rezultati su sljedeći:

53% ispitanika, odnosno 18 studenata, izjavilo je kako uopće nisu upućeni u rad nadležnih studentskih tijela, tj. zborova. Njih četvero, odnosno 12%, izjavilo je kako ih uopće ni ne zanima rad takvih tijela.

21% ispitanika redovito prati njihovu aktivnost, dok 15% ispitanika s vremena na vrijeme provjeri novosti na njihovim stranicama.

Zašto su studentski zborovi važni?

Hijerarhija studentskih zborova je sljedeća: svaki fakultet ima svoj matični studentski zbor čiji se članovi biraju na organiziranim izborima u sklopu fakulteta. Svi studentski zborovi fakulteta okupljeni su pod krovnim studentskim zborom sveučilišta. U Republici Hrvatskoj postoji osam studentskih zborova Sveučilišta: Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu, Osijeku, Puli, Rijeci, Zadru, Splitu, Dubrovniku i Studentski zbor Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Svi predsjednici studentskih zborova sveučilišta sudjeluju u radu Hrvatskog studentskog zbora, kao i predstavnici veleučilišta koji su okupljeni u svoje Vijeće. Hrvatski studentski zbor glavno je zastupničko tijelo svih studenata u Republici Hrvatskoj, a ono također sudjeluje u radu Europskog studentskog zbora. Zbor se bavi socijalnim, ekonomskim, akademskim i kulturnim pitanjima, kao i pitanjima mobilnosti i jednakosti, na razini ministarstava, sveučilišta i fakulteta.

Studentski zborovi su nam važni jer oni predstavljaju glas svakog pojedinog studenta i bore se za studentska prava. 

Koju korist ja imam od studentskih zborova?

Svaki student se ovo pitanje zapita barem jednom tijekom studiranja. Komunikacijski jaz je najveći problem između zborova i studenata jer pojedinci smatraju kako oni nemaju pravo glasa ili ih priječe druge okolnosti, poput nesigurnosti, bojazni od neshvaćanja ili ismijavanja i slično. Važno je naglasiti kako vi, kao pojedinci, možete oblikovati studentski standard dajući svoje prijedloge, obuhvaćalo to banalne stvari kao prijedlog za usvajanjem fakultetskih majici ili pak žalbom na određeni rad profesora ili nemogućnost ostvarivanja svojih prava.

Zborovi su ovdje da saslušaju vaše mišljenje o studiranju, o procesima kroz koje prolazite te probleme koje susrećete na dnevnoj bazi.

Gdje mogu saznati više o studentskim zborovima?

Preporučamo vam da se najprije upoznate sa glavnim akterima: Toni Ganjto predsjednik je Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola RH, a Mate Damić je predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Hrvatskog studentskog zbora. U intervjuima s njima, do kojih možete doći klikom na njihovo ime, saznali smo buduće planove zastupničkih tijela. Također, svaki zbor ima otvoren profil na Facebooku, kao i rubriku na stranicama matičnog fakulteta. Raspitajte se kako i vi možete pridonijeti poboljšanju svojeg položaja!

FOTO: WESTERNGAZETTE