LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Iskustva triju studentica

Prednosti i mane studiranja na Sveučilištu u Zadru

Da je studentski život u Zadru više nego dobar, slažu se zadarske studentice i objašnjavaju zašto. No, navode i njegove nedostatke.

Da je studentski život u Zadru više nego dobar, slažu se zadarske studentice i objašnjavaju zašto. No, navode i njegove nedostatke.

Blizina mora, svih studentskih sadržaja i relativno sunčano vrijeme tijekom cijele godine su upravo na vlastitoj koži iskusile tri studentice. Iva, Anđa i Ivana, sve s druge godine, pojasnile su nam kako su one preživjele status brucoša i je li sve onako kako piše na forumima.

Studentica druge godine na Učiteljskom fakultetu Iva Maloča, rodom iz Knina, pojasnila je kako je život u Zadru i više nego dobar. Spletom raznih okolnosti završila je u ovom gradu, i čini nam se, nimalo zbog toga ne žali. 

FOTO: Iva Maloča

FOTO: Iva Maloča

– Zadar mi nije bio ni na kraj pameti kod biranja grada studiranja. Zagreb nisam htjela od početka jer mi je daleko od kuće (iz Knina sam), opcija je bila Split i Pomorski fakultet, no sve se preokrenulo zadnji dan kada sam shvatila da more i brodovi ipak nisu ono što me zanima. Odlučila sam se za Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zadru jer želim svoje znanje jednog dana prenositi novim generacijama. Moj fakultet nalazi se na Novom Kampusu i jako sam zadovoljna svojim izborom. Profesori su susretljivi, a predmeti  zanimljivi.  Prošle godine, kao brucoš, po samom dolasku u Zadar, bilo je jako teško prilagoditi se. Prvi put sam otišla od kuće i  nisam znala što me čeka u Zadru. No relativno brzo sam se snašla, upoznala mnoštvo ljudi i otkrila čari Zadra. Studentski život nudi mnogo mogućnosti. Izlazi se kao i u svakom studentskom gradu. Najdraže mi je otići s prijateljima u kino ili u kazalište, dobro dođe da se maknemo od knjige. Sve u svemu, jako sam zadovoljna i nadam se da ću i ovu godinu „očistiti“ u roku, kao i prošlu.  Pored svih obaveza na faksu, našla sam vremena i za volontiranje. Nakon četiri godine volontiranja u Gradskom društvu Crvenog križa Knin, nastavila sam petu ovdje u Zadru. – rekla je Iva.

 

 FOTO: Anđa Stipić

Anđa Stipić i Ivana Ljubičić ne dolaze iz Hrvatske, rodom su iz susjedne Bosne i Hercegovine. Anđa studira njemački jezik i književnost u kombinaciji s teologijom. Ivana se također odlučila za teologiju, ali u kombinaciji s talijanskim jezikom. Obje smatraju da im Hrvatska nudi više mogućnosti po pitanju obrazovanja.

— Prije godinu dana u Zadar sam došla iz Zagreba, gdje sam završila srednju školu. To mi je jako pomoglo u prilagodbi jer sam već iskusila život daleko od kuće.  Još kao mala voljela sam jezike, naročito njemački, a ta želja se učvrstila tijekom srednje škole. Birajući drugi predmet, opcija mi nije bila još jedan jezik. Tražila sam nešto što me zanima približno kao i njemački te je odluka pala na teologiju. Fakultet je jako zahtjevan, njemački iziskuje puno čitanja knjiga te rada na gramatičkim komponentama. Budući da mi je studij dvopredmetni, ne nalazi se u istim zgradama pa mi je često problem stići s jednog predavanja na drugo.  Što se tiče samog života, živim u Studentskom domu u Zadru. Prilikom upisa, čula sam svakakve priče, no to uistinu nije tako. Zadarski dom je jedan od manjih u državi, ali je jako zanimljivo dijeliti život s 300 drugih ljudi. Živim u trokrevetnoj sobi koja ima vlastiti  wc te svaka od nas ima vlastiti radni stol. Po pitanju prehrane, svaki kat ima tri zajedničke kuhinje, ali svi preferiramo studentsku menzu. U domu vlada mirna atmosfera pa se nije teško koncentirati na učenje. Pored učenja nađe se vremena i za zabavu. Nude nam se mnoge mogućnosti glede sporta, volontiranja i mnogih drugih aktivnosti. Budući da sam trenirala nogomet pet godina, bez razmišljanja priključila sam se Sveučilišnoj ženskoj nogometnoj ekipi. – rekla je Anđa.

Ivana je pak na vrh svoje liste gradova u kojima želi studirati stavila upravo Zadar. Smatra da Zadar ima sve što joj treba – ljubazne i susretljive ljude, dobru kavu i puno sunčanih dana tijekom cijele godine

– Kada sam birala mjesto studiranja, znala sam da će mi Zadar biti prioritet. Za izbor fakulteta tražila sam pak onaj koji će mi pružiti najbolje mogućnosti za usavršavanje novog jezika. Prije dvije godine završila sam tečaj talijanskog jezika, koji mi je ujedno bio i potvrda da se talijanskim jezikom želim baviti u budućnosti. Mnoge starije kolege su mi preporučile Sveučilište u Zadru, kao mjesto najbolje mogućnosti učenja stranog jezika. Također,  Sveučilište ima strane lektore pa  nam se tako na predavanjima pridruže kolege koji su izvorni govornici talijanskog jezika. To nam uvelike pomaže boljem praćenju i svladavanju nastave. Što se tiče teologije, to je bio sasvim slučajan odabir. Upravo je to ispalo kao dobitna kombinacija, jer mi je teologija pružila mnogo više nego što sam očekivala. Uz sve pohvale koje idu sustavu rada, moram naglasati da mi je puno pomogla u izgradnji mene kao osobe u privatnom životu. Mana Zadra kao studentskog grada je relativno malen broj studentskih soba, tako da nekolicina nas smještaj dobiva u Đačkom domu. Prednost Đačkog doma je prehrana, osigurana su nam tri obroka na dan i lokacija, koja je vrlo blizu centra. U Zadru postoji i velika ponuda studentskih poslova, tako da sam i ja, uz sve svoje obaveze, uspjela naći jedan.  – istaknula je Ivana.
 

Sveučilište u Zadru dodjeljuje 13 stipendija studentima slabijeg socijalnog statusa


FOTO: Anđa Stipić
 
Sve tri studentice složne su u jednom – poručuju svim brucošima da slijede svoje snove, idu za onim u čemu se vide u budućnosti i iskoriste studentske dane na najbolji mogući način. Fakulteti nisu lagani, ali sve se može kad se hoće.
FOTO: ANĐA STIPIĆ