Ne dozvolite si da nešto ne možete zbog ograničenosti svojih uvjerenja
S novom godinom vjerojatno ste donijeli mnoge odluke kojima biste se željeli poboljšati. Međutim, nekako već znate koliko toga možete – akademski, fizički ili društveno. Mislite da preko neke granice boljitka ne možete prijeći – otkrijte je li zaista tako.
S novom godinom vjerojatno ste donijeli mnoge odluke kojima biste se željeli poboljšati. Međutim, nekako već znate koliko toga možete – akademski, fizički ili društveno. Mislite da preko neke granice boljitka ne možete prijeći – otkrijte je li zaista tako.
Razmislite o svojoj okolini – gdje ste rođeni, tko su vam roditelji ili skrbnici i gdje ste se školovali. Sada razmislite koliko se vaši stavovi o svemu u životu razlikuju od njihovih stavova, općih stavova u okolini, obitelji, školi. Želite li saznati kolika je vjerojatnost da vam je neki stav nametnut, pokušajte sa sljedećim trikom.
Ispišite svoje stavove, pristup i razmišljanje o sljedećim stvarima: financije, obitelj, veze, zdravlje, religija, a zatim svoje stavove usporedite s onima koji su na vaš odgoj najviše utjecali. Ako su stavovi slični ili vrlo slični, gotovo sigurno do njih niste došli sami, već ste tako naučeni.
Mnoge stvari o samima sebi naučimo na isti način. Naučimo da nam ne ide matematika i da nismo sportski tipovi, pa se onda ostavljamo svega što ima veze s tim. Naučimo da nismo atraktivni i pokušavamo kompenzirati taj nedostatak. Međutim, što kad bismo cijeli život živjeli bez ikakvih utjecaja sa strane? Što bismo tada mislili o sebi? Toliko nam je toga nametnuto kao norma da odbacujemo svaku različitost kao manu.
Ovdje govorimo o ograničenim uvjerenjima za koja mnogi psiholozi govore da nas sputavaju. Jedan od pojmova iz psihologije povezan s ovim jest samoispunjavajuće proročanstvo, fenomen koji govori kako će upravo naš stav i ponašanje prema nekome oblikovati njegovo ponašanje prema onome što mi očekujemo i onda produbiti naše uvjerenje da su ti ljudi takvi. Ovdje je taj fenomen upućen prema nama samima.
Jeste li znali da je muška superiornost u matematici potaknuta upravo društvom koje tu istinu promiče. U udžbenicima iz matematike dječaci podučavaju djevojčice, a ne obratno. Djevojčice su bolje u komunikaciji i izražavanju emocija jer se muška slabost i izražavanje emocija često guši objašnjenjem da je to slabost. Razmislite o ovome primjeru iz psihologije u kojemu je isto dijete koje je plakalo pred ljudima, a bilo obučeno u ružičasto, okarakterizirano kao osjetljiva djevojčica, dok je isto to dijete obučeno u plavu okarakterizirano kao pravi borac.
Želimo vam pomoći da osvijestite vlastita ograničenja. Edukacija, obitelj i vlastito iskustvo te kultura iz koje dolazimo nužno nas oblikuju. Razmislite kakve biste stavove imali da ste rođeni u Indoneziji, a kakve da ste rođeni u Švedskoj. Bolje i kritičnije društvo stvaramo tek nakon što pojedinci shvate vlastitu neobjektivnost i naslijeđene stavove. Ono što je naša istina, nije istina cijeloga svemira i zato ne dopustite da vas ona ograničava. Kada stvorite vlastitu sliku o sebi koja nije oblikovana nečijim tuđim stavovima, samo nebo vam je granica.