LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
VODIČ ZA STUDENTE

Kako i zašto je bolonja došla na sveučilišta u Hrvatskoj?

Bolonjski proces podrazumijeva reformu visokog obrazovanja s ciljem povećanja konkurentnosti i kvalitete europskog visokog obrazovanja u odnosu na ostale razvijene zemlje.

Bolonjski proces podrazumijeva reformu visokog obrazovanja s ciljem povećanja konkurentnosti i kvalitete europskog visokog obrazovanja u odnosu na ostale razvijene zemlje.

Bolonja, odnosno bolonjski proces podrazumijeva reformu visokog obrazovanja u kojoj danas sudjeluje ukupno 46 europskih zemalja, piše na internetskoj stranici Sveučilišta u Zagrebu.

Bivši predsjednik Josipović: „Na obrazovanje bismo trebali ulagati više nego u naoružanje”


Cilj je ovog procesa povećanje konkurentnosti i kvalitete europskog visokog obrazovanja u odnosu na ostale razvijene zemlje.
 
VEZANO: Što su zapravo ECTS-bodovi i zašto ih sveučilišta koriste?

Osigurano više od 200 tisuća eura za stipendiranje školarina bivšim i sadašnjim vrhunskim sportašima


Bolonjski proces počeo je donošenjem Bolonjske deklaracije u rujnu 1999. kada je na sastanku ministara 29 europskih zemalja objavljena Bolonjska deklaracija kojom su postavljeni temeljni ciljevi bolonjskog procesa.

U najavi modularna nastava za strukovnjake – je li provediva s obzirom na manjak nastavnika i što dugoročno donosi?


Što se tiče implementacije bolonjskog procesa na našim prostorima, ona je išla ovako:
  • 2001. godine – Hrvatska je potpisala Bolonjsku deklaraciju na ministarskoj konferenciji
  • 2003. godine – donesen je Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju koji počiva na bolonjskim načelima
  • 2005/2006. godine – studijski su programi usklađeni s ciljevima Bolonjske deklaracije te se u novi sustav visokog obrazovanja upisala prva generacija studenata
  • 2010. godine – službeno je završena implementacija Bolonjske deklaracije, no proces intenzivnog zajedničkog unapređivanja visokog obrazovanja u Europi se nastavlja do 2020. pod nazivom Bologna after Bologna.
Za još korisnih i manje poznatih informacija koje bi vam mogle pomoći u vašem studiju pogledajte našu seriju članaka pod nazivom Vodič za studente.
FOTO: PIXABAY