LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nove dimenzije spolnosti

ANKETA: Koju vrstu zaštite koristite i koliko često?

Postoje razne metode kontracepcije od kojih su najpoznatije prezervativi i kontracepcijske pilule, no postoje i one koje se često primjenjuju, iako skoro uopće nisu pouzdane. Često olako shvaćamo važnost korištenja zaštite tijekom seksa, a vi imate priliku anonimno otkriti koja vam je metoda kontracepcije najdraža i koliko ju često koristite.

Postoje razne metode kontracepcije od kojih su najpoznatije prezervativi i kontracepcijske pilule, no postoje i one koje se često primjenjuju, iako skoro uopće nisu pouzdane. Često olako shvaćamo važnost korištenja zaštite tijekom seksa, a vi imate priliku anonimno otkriti koja vam je metoda kontracepcije najdraža i koliko ju često koristite.

Nedavno smo započeli s projektom Nove dimenzije spolnosti u sklopu kojeg smo se u prvom članku bavili temom izlazaka i seksa za jednu noć. Takav se seks uglavnom dogodi s osobom koju ste tek upoznali pa je neophodno koristiti zaštitu. Ne postoji točno određeno razdoblje kada osobe smiju započeti sa seksom pa tako to razdoblje kod nekih krene u ranim tinejdžerskim godinama, dok drugi to iskuse u kasnijem životnom periodu. Bez obzira na to jeste li mladi pa zaštitu koristite radi sprječavanja trudnoće ili ste stariji i spremni ste se nositi s odgovornošću odgajanja djeteta, metode kontracepcije se, osim iz tog razloga, primjenjuju i, primjerice, radi sprječavanja prijenosa spolnih bolesti. Neke su od popularnijih metoda kontracepcije, osobito u studentskom životu, prezervativi i kontracepcijske pilule, no osim ove dvije vrste, postoji ih još nekoliko koje studenti vrlo vjerojatno ne upotrebljavaju ili čak nisu ni čuli za njih.

Prezervativi i dijafragma

Kao što je sigurno većini poznato, prezervativi, odnosno kondomi, nakon ejakulacije zadržavaju spermije u svojoj unutrašnjosti, služeći kao nekakva vrsta barijere. Ako se koriste ispravno i dosljedno, gotovo će sigurno spriječiti nastanak trudnoće, a osim toga najbolje štite od prijenosa HIV-a i drugih spolnih bolesti. Dijafragma je slična prezervativima, no nju koriste žene, a zahtijeva nešto kompliciranije apliciranje od prezervativa te ne štiti pouzdano od spolno prenosivih bolesti. Međutim, postoji i sigurnija opcija, ženska varijanta prezervativa koja nosi naziv femidom i štiti od spolnih bolesti.

Hormonske metode

Ova metoda podrazumijeva kontracepcijske pilule, flastere, intramuskularne injekcije, potkožne implantate, vaginalne prstenove i unutarmaternične uloške s dodatkom hormona, tj. spirale. Ako se koriste bez dodatne upotrebe kondoma, ne štite od spolno prenosivih bolesti, no sprječavaju trudnoću. Kontracepcijske pilule ponekad se koriste i u terapijske svrhe kod djevojaka koje imaju problema s menstrualnim ciklusom, no njihova je negativna strana što mogu prouzrokovati neke nuspojave poput akni, debljanja, problema s oplodnjom nakon prestanka korištenja i slično. Sve vrste ovakve kontracepcije imaju svrhu sprječavanja trudnoće na određeni način, no zajedničko im je da ne štite od spolno prenosivih bolesti.

Orijentiranje prema plodnim danima

Neke žene prate svoj menstrualni ciklus i stoga se suzdržavaju od spolnih odnosa za vrijeme plodnih dana. Žena će prilikom praćenja svojega ciklusa obratiti pažnju na to da plodno razdoblje traje pet dana prije i tri dana nakon ovulacije koja nastupa 14 dana prije sljedeće ovulacije. Nakon ovulacije osjetit će i porast bazalne temperature što je također jedan od znakova. Korištenje ove metode nije pouzdano budući da ju je nemoguće primijeniti kod žena čiji su ciklusi neredoviti, ako nastupi stresno razdoblje ili nešto što bi moglo utjecati na ciklus. Dakle, korištenje ove metode bez korištenja prezervativa ili neke druge metode neće biti od koristi, no ako ju, primjerice, koristite uz primjenu prezervativa, odnos će biti još sigurniji.

Metoda prekinutog snošaja

Iako nerijetko korištena, ova metoda nije nimalo pouzdana, a primjenjuje se tako da muškarac netom prije ejakulacije svoj spolni organ izvadi iz ženskog spolnog organa. Metoda nije pouzdana jer i prije same ejakulacije može isteći određena količina sperme dovoljna za oplodnju.

Pilula za dan poslije

Ova se pilula razlikuje od svih ostalih metoda kontracepcije jer se ne koristi prije ili tijekom spolnog odnosa, nego nakon njega ako za to ima potrebe. Koristi se u svrhu sprječavanja trudnoće u slučaju da ostale metode kontracepcije zakažu ili nakon nezaštićenog spolnog odnosa. Pilula za dan poslije uzima se odmah nakon nezaštićenog spolnog odnosa te se, ovisno o tabletama za koje dobijete recept, uzima jedna ili dvije u razmaku od jednog dana. Bitno je znati da hitna kontracepcija nije nešto što treba olako shvaćati i po recept odlaziti kad god vam padne na pamet jer takva kontracepcija donosi i nuspojave poput mučnine s povraćanjem, promjene ciklusa i slično.

Trajne kontracepcije

Ovakve su metode kod muškaraca vazektomija te kod žena podvezivanje jajnika, a uglavnom ih primjenjuju starije osobe koje su već osnovale obitelj.

Apstinencija

Apstinencija je najsigurniji, no zasigurno i najmanje popularan oblik kontracepcije jer primjena ove metode znači suzdržavanje od seksa u određenom periodu života i samim time podrazumijeva potpunu zaštitu od spolno prenosivih bolesti i trudnoće.

Anonimno nam otkrijte koliko često koristite zaštitu, u kojim se situacijama na to odlučujete te vrstu zaštite koja vam je najdraža rješavajući kratku anketu s poveznice.

FOTO: PIXABAY