Zašto su studenti iz Novog Sada biciklima krenuli do Francuske?
„Mi, studenti iz Srbije, nismo krenuli na ovaj put iz hira. Krenuli smo jer više nemamo gdje.“

„Mi, studenti iz Srbije, nismo krenuli na ovaj put iz hira. Krenuli smo jer više nemamo gdje.“
„Naše ulice, nekada mjesta nade i susreta, sada su pune straha i nepravde. Prijatelji i kolege su uhićeni zbog govorenja istine, a institucije su postale oruđe represije. Ovo nije samo biciklistička tura – ovo je put nade, otpora i glas svih onih koji su ušutkani.”
Kako prenosi HINA, 80 studenata biciklirat će do Strasbourga kako bi se obratili dužnosnicima Vijeća Europe, Europske unije, Europskog parlamenta i Europske komisije. Među 80 biciklista nalaze se predstavnici četiri sveučilišta u Srbiji: novosadskog, beogradskog, niškog i kragujevačkog.
Studenti navode da je sve počelo je 1. studenog 2024. kada se dogodila velika tragedija u Novom Sadu, gdje je poginulo 16, a mnogi ljudi su ozlijeđeni. Napominju da to nije bila samo nesreća, već posljedica sustava korupcije i nemara.
„Stanica, izgrađena 1964. godine, renovirana je 2024. godine, a dio koji se srušio nije bio propisno obuhvaćen radovima. Nesreća je pokazala istinu o sistemu gdje su životi postali brojke u lancu korupcije i nemara. Građani su tugovali, dok su institucije nudile prazna obećanja i lažnu empatiju. Vlast, ravnodušna prema sigurnosti i potrebama građana, nije odgovorila pravdom, već nasiljem.”
„Umjesto odgovornosti, vlast nam daje nasilje. Umjesto pravde, pendrek, gaženja i suzavac. Umjesto dijaloga, zatvor i cenzura. Protesti su se širili, a represija postajala sve brutalnija.”
Tvrde da zato idu u Strasbourg. Ne zato što očekuju da će netko drugi riješiti njihove probleme, već da svijet čuje glas Srbije. Da europske institucije izvrše pritisak na vlast i „stanu u obranu prava svih onih koji su primorani šutjeti.“
Studenti navode kako je njihova misija jednostavna:
- natjerati svijet da sluša,
- potaknuti europske institucije na djelovanje,
- govoriti u ime onih koji su ušutkani. Ne traže mnogo, kažu, samo pravo na život bez straha, cenzure i nasilja.
Studenti su jučer dočekani u Subotici, a danas su se već zaputili prema Mađarskoj. Ispod je naveden cijeli plan puta, a kako napreduju možete pratiti putem ove poveznice.
3. travnja – Novi Sad → Subotica
4. travnja – Subotica → Dunaújváros
5. travnja – Dunaújváros → Budimpešta
6. travnja – Budimpešta → Győr
7. travnja – Győr → Beč
8. travnja – Beč→ Emmersdorf an der Donau
9. travnja – Emmersdorf an der Donau → Linz
10. travnja – Linz → Salzburg
11. travnja – Salzburg → München
12. travnja – München → Ulm
13. travnja – Ulm → Stuttgart
14. travnja – Stuttgart → Karlsruhe
15. travnja – Karlsruhe → Strasbourg
Poručuju da neće stati dok se studentski zahtjevi ne ispune.