LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
„Klubsterben”

Što se događa u Berlinu: zatvaraju se klubovi, mladi se sve više okupljaju kod kuće ili u parkovima

Umjesto odlaska u tradicionalne noćne klubove, sve više mladih preferira neformalne okupljanja u parkovima ili kod kuće, često uz glazbu koju sami biraju preko streaming-platformi.

Umjesto odlaska u tradicionalne noćne klubove, sve više mladih preferira neformalne okupljanja u parkovima ili kod kuće, često uz glazbu koju sami biraju preko streaming-platformi.

Od 2018. godine, kada je berlinska techno-scena upisana na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine, klupski život u Berlinu doživio je značajne promjene. U Berlinu se klupska kultura suočava s brojnim izazovima, a jedan od ključnih razloga zašto mladi ne žele izlaziti u klubove je promjena u društvenim navikama.

Jedan od prvih plesnih klubova elektroničke glazbe u Berlinu, legendarni Watergate, najavio je zatvaranje koje će se dogoditi 31. prosinca ove godine. Ta odluka dolazi nakon 22 godine postojanja i značajne uloge koju je klub imao u berlinskoj klupskoj sceni. Također, klub Renate, poznat i pod nazivom Wild Renate zbog svoje jedinstvene atmosfere, planira zatvoriti svoja vrata 2025. godine.

 

Klizanje, pokloni za posjetitelje i after party: nezaboravna studentska zabava na ledu u Zadru




Zatvaranje tih klubova rezultat je kombinacije ekonomskih izazova, uključujući visoke najamnine i opadajući broj posjetitelja, a fenomen je poznat kao Klubsterben, odnosno smrt klupske scene. Taj trend ne dovodi samo do gubitka poznatih mjesta za zabavu nego i do promjene u kulturi izlaska među mladima, koji se sve više okreću neformalnim okupljanjima umjesto tradicionalnim noćnim izlascima. Umjesto odlaska u tradicionalne noćne klubove, sve više mladih preferira neformalna okupljanja u parkovima ili kod kuće, često uz glazbu koju sami biraju preko streaming-platformi. Taj trend reflektira promjene u načinu na koji se mladi zabavljaju i komuniciraju.

Bez straha, osude i prethodne prijave: besplatne grupe podrške za mentalno zdravlje studenata splitskog Sveučilišta



Mladi se sve više odlučuju za kupovinu pića u lokalnim trgovinama i okupljanje s prijateljima, čime izbjegavaju plaćanje ulaznica i visoke cijene pića u klubovima. Mnogi mladi smatraju da im nije potrebno posjetiti klub da bi se zabavljali, što dodatno doprinosi smanjenju posjeta klubovima. Uz to, visoki troškovi izlazaka, kao i općeniti porast troškova života, dodatno ograničavaju mogućnosti mladih za odlazak na partyje.

Također, nakon pandemije COVID-19, promijenila su se i očekivanja i preferencije u vezi s izlascima. Mnogi su se naviknuli na kućne zabave i intimnija okupljanja, što je dodatno umanjilo atraktivnost tradicionalnih klubova. U kombinaciji s rastućim troškovima najma, mnogi se klubovi suočavaju s teškom situacijom. Mnogi popularni klubovi suočeni su s izazovima održivosti, a visoki troškovi najma i opadajuća posjećenost dodatno kompliciraju situaciju. Mnogi su klubovi primorani zatvoriti svoja vrata, dok se oni koji su preživjeli bore s promjenom preferencija mladih koji se sve više okreću neformalnim okupljanjima, umjesto tradicionalnim izlascima u klubovima.

Spremni ste promijeniti svijet? Podijelite svoju inovativnu ideju na znanstvenoj pozornici



Osim toga, postoji i osjećaj nostalgije prema starim vremenima kada su klupski izlasci bili dinamičniji i privlačniji. S obzirom na sve te čimbenike, ne čudi što se mnogi mladi sve manje odlučuju za izlazak u klube, što postavlja pitanja o budućnosti klupske scene u Berlinu i drugim gradovima.
IZVOR: DEUTSCHE WELLE
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA