LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Australija uvodi politiku „nema uboda, nema doplatka”

Roditelji koji ne cijepe svoju djecu ostat će bez dječjeg doplatka

Od sljedeće godine roditelji u Australiji koji ne budu cijepili svoju djecu neće dobiti niz novčanih beneficija. Zakon se odnosi na one koji ne cijepe djecu zbog filozofskih ili vjerskih uvjerenja.

Od sljedeće godine roditelji u Australiji koji ne budu cijepili svoju djecu neće dobiti niz novčanih beneficija. Zakon se odnosi na one koji ne cijepe djecu zbog filozofskih ili vjerskih uvjerenja.

Cijepiti se ili ne pitanje je sad. U Australiji će se od sljedeće godine drugačije razmišljati o odgovoru na ovo pitanje. 

Početkom sljedeće godine roditelji u Australiji izgubit će dječji doplatak ako ne cijepe svoju djecu. Politika no jab, no pay tj. nema uboda, nema doplatka prakticira se u nekim dijelovima Australije već neko vrijeme, no ovaj tjedan je prijedlog bio na dnevnom redu u parlamentu te je imao podršku kako vladajuće stranke, tako i opozicije.

Iznimke će se raditi jedino zbog medicinskih razloga kao na primjer zbog imunodeficijencija. Ovaj zakon primarno je usmjeren protiv onih roditelja koji su se izjasnili kao savjesni kritičari imunizacije.

Australija trenutno ima stopu dječje vakcinacije iznad 90%, no broj nevakciniranih je narastao u posljednjem desetljeću i to za otprilike 24 tisuće ljudi. Razlog zašto se roditelje koji zbog osobnih uvjerenja ne cijepe svoju djecu tjera da to čine je to što je došlo do izbijanja bolesti poput ospica i hripavca koje su se cijepljenjem mogle spriječiti. Neki znanstvenici čak smatraju da je polovica svih predgrađa u Australiji u opasnosti od epidemije ospica zbog niske stope imunizacije.

Po novom zakonu, roditelji koji primaju dječji doplatak i druge beneficije koje dobivaju u Australiji, a koje mogu dosezati i do nekoliko tisuća australskih dolara na godinu, riskiraju da ih izgube ako ne cijepe svoju djecu. Roditeljima će biti zabranjeno odlučiti ne cijepiti djecu na temelju filozofskih i vjerskih uvjerenja.

Postoje i oni koji smatraju da ovaj zakon neće u mnogome pridonijeti povećanju stope imunizacije. Naime, stručnjaci s instituta Royal Australasian College of Physicians istaknuli su kako je postotak djece koja nisu cijepljena zbog roditeljskih uvjerenja vrlo malen i čini svega 1,8% ukupnog broja djece. Kažu kako zakon neće pomoći onoj djeci koja nisu cijepljena zbog lošijeg stanja u obitelji. Djeca koja ne odlaze k liječniku ili ona koja nemaju lak pristup zdravstvu čine 7% ukupnog broja djece, a za njih se ovaj zakon ne brine. 

FOTO: WIKIPEDIA