Pred zabranom u Americi
Najpopularnija mreža za mlade pod pritiskom: kupuje li ju milijarder?
Prema svemu sudeći TikTok će u nedjelju biti zabranjen u SAD-u osim ako ne bude prodan nekoj američkoj tvrtci, a jedan od kandidata za kupovinu je i Elon Musk.
Prema svemu sudeći TikTok će u nedjelju biti zabranjen u SAD-u osim ako ne bude prodan nekoj američkoj tvrtci, a jedan od kandidata za kupovinu je i Elon Musk.
Iako je pred zabranom na najvećem tržištu – u SAD-u, TikTok je i dalje jedna od najbrže rastućih i aktivnih platformi, s više od milijardu mjesečno aktivnih korisnika aplikacije. Ovisno o tome koga pitate, taj bi broj mogao biti znatno veći.
Aplikacija je u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance i trenutno je jedna od platformi koja izaziva najveće podjele u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) te bi trebala biti zabranjena, osim ako se zakon poništi ili aplikacija bude prodana.
U SAD-u je trenutno 170 milijuna korisnika, a veći broj korisnika je samo u Indoneziji, zbog čega američka vlast strahuje od kineskog šijuniranja i ugroze nacionalne sigurnosti. U američkom mediju Bloomberg izašlo je priopćenje o mogućoj kupovini TikToka od strane Elona Muska na što je TikTok odgovorio da je kupovina "potpuna fikcija".
"Od nas se ne može očekivati da komentiramo čistu fikciju", rekao je glasnogovornik TikToka.
Suci Vrhovnog suda trebali bi donijeti odluku o zakonu koji TikToku postavlja rok do 19. siječnja da ili proda svoje poslovanje u SAD-u ili se suoči sa zabranom u zemlji, na što je TikTok je više puta rekao da neće prodati svoje poslovanje u SAD-u.
U „utrci” za TikTok više milijardera?
No, nije potpuno isključeno da se prodaja dogodi, unatoč omalovažavajućim odgovorima ovog tjedna na izvješća da će Elon Musk biti pozvan da kupi američki ogranak TikToka, jedan američki milijarder očito je u utrci da učini upravo to, piše the Independent.
Milijarder koji planira kupiti TikTok je Frank McCourt. Naime, McCourt je pokrenuo inicijativu Project Liberty čija je ideja razviti "bolji internet" dopuštajući ljudima da "vrate kontrolu nad svojim digitalnim životom". Ukratko, žele da vrijeme provedeno na mreži bude zdravije i da vodi razvoju ljudi, a ne samo iscrpljivanju njihovih podataka i financija. Dakle, McCourt želi TikTok, ali ne i algoritam koji dolazi s njim, a koji je označio kao "jako zarazan".
Uzimajući u obzir poslovne odnose SAD-a i Kine, činjenicu da kineska vlada posjeduje dio ByteDancea, kompliciranu vlasničku strukturu koja okružuje sami TikTok i još mnogo toga, jasno je da postoji nekoliko prepreka koje treba preskočiti.
McCourtova ponuda, preko Project Libertyja i drugih investitora, iznosi 20 milijardi dolara.
OZNAKE:
IZVOR:
BBC
FOTO:
UNSPLASH