Lažna sloboda i obmane u Sjevernoj Koreji
Svima su poznati neobični običaji u Sjevernoj Koreji među kojima je, između ostalog, obavezno prisilno tugovanje nakon smrti vođe, inače vas kazne na sramotne načine. No, što se još događa iza “zatvorenih vrata”?
Svima su poznati neobični običaji u Sjevernoj Koreji među kojima je, između ostalog, obavezno prisilno tugovanje nakon smrti vođe, inače vas kazne na sramotne načine. No, što se još događa iza “zatvorenih vrata”?
U Sjevernoj Koreji postoji propagandno selo Kijong-Dong ujedno poznato i kao Selo mira. Diljem svijeta referira se kao propagandno selo jer u njemu nema žive duše. Kim Jong-Ilov otac ga je izgradio 1950-ih u svrhu prikazivanja superirornosti nad Južnom Korejom. Sadrži sve što ima svaki manji grad ili selo – ulične svjetiljke koje se pale prema satu i ulične čistače kako bi ostavili dojam aktivnosti. Korištenjem modernih teleskopa, otkrilo se kako neki prozori uopće nemaju stakla, a sobe su prazne i bez namještaja, neke i bez zidova. Ujedno ima i najveći jarbol za zastavu Sjeverne Koreje koja je teška 136 kilograma. Evo još nekoliko činjenica koje možda niste znali:
1. Građani Sjeverne Koreje imaju šest radnih dana, a sedmi dan su prisiljeni na “volonterski” rad kako doslovno ne bi imali sekunde slobodnog vremena.
2. Broj internetskih korisnika je 605 što je zapravo nula posto.
3. Sjeverna Koreja prodaje svoje ljude u ropstvo ruskim drvodjelnim kampovima.
4. Glasanje se održava svakih pet godina s time da je na glasačkom papiriću uvijek samo jedno ime.
5. Smaknuća se ponekad izvršavaju minobacačem.
6. Pismeni ste ukoliko znate napisati ime “Kim Il-Sung”.
7. U Sjevernoj Koreji je trenutno 103. , a ne 2014. godina. Naime, računaju godine od rođenja Kim-Il Sunga koji je rođen 15. travnja 1912. godine No, pri računanju se uvijek od trenutne godine oduzima 1911 jer ne uračunavaju nultu godinu.
8. Običnim građanima je već u navici i instinktu prvo spašavati kipove Kim Il-Sunga u slučaju požara. Čak postoje i zasebni bunkeri za kipove u slučaju rata.
9. Svako kućanstvo i poslovni prostori imaju vladin radio koji se nikada ne može ugasiti, samo stišati.
10. Svi učitelji i profesori su 1990-ih morali znati svirati harmoniku – prije no što bi dobili učiteljsku dozvolu, morali su na ispit iz sviranja.
11. Sjevernokorejski “istraživači” su zaključili kako je Sjeverna Koreja druga najsretnija zemlja na svijetu poslije Kine.
12. Koncentracijski logor Hoeryong trenutno drži 50 tisuća žene i djece podvrgnute eksperimentima, mučenju i ropstvu što je u potpunosti usporedivo s holokaustom.
Posljednja činjenica je ujedno možda i najironičnija: U sjevernokorejskom ustavu piše kako je “Građanima garantirana sloboda govora, medija, vijeća, javnog prikazivanja i zajednica”.