LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ublažavanje klimatskih promjena

I ove se godine na 60 minuta isključuje rasvjeta, sprema se i popratan sadržaj

– Uz ples i predstavljanje pjesme napisane posebno za ovu priliku, događaj će poslužiti kao podsjetnik da je neophodno da se hitno pokrenemo i promijenimo ponašanje kako bismo ublažili klimatske promjene. – kažu predstavnici WWF-a.

– Uz ples i predstavljanje pjesme napisane posebno za ovu priliku, događaj će poslužiti kao podsjetnik da je neophodno da se hitno pokrenemo i promijenimo ponašanje kako bismo ublažili klimatske promjene. – kažu predstavnici WWF-a.

Ovogodišnji Sat za planet zemlju održat će se u subotu, 27. ožujka, od 20:30 pod sloganom Pokreni se za planet. Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF poziva gradove, mjesta, tvrtke i institucije da se pridruže ovoj inicijativi koja već 14 godina slovi za najveću volontersku akciju za zaštitu prirode na svijetu.

Uz poznati apel za isključivanjem javne i dekorativne rasvjete na 60 minuta u gradovima, kao i one u našim domovima, poziva građane da se priključe i Zoom događaju koji organizira u vrijeme samog Sata za planet Zemlju.

– Uz ples i predstavljanje pjesme napisane posebno za ovu priliku, taj će događaj poslužiti kao podsjetnik da je neophodno da se hitno pokrenemo i promijenimo ponašanje kako bismo ublažili klimatske promjene. – kažu predstavnici WWF-a.

Nataša Kalauz, izvršna direktorica spomenute organizacije, ističe:

Otkrijte nova saznanja o još neistraženom dijelu našeg planeta: „Unutarnja jezgra ostaje jedna od najvećih zagonetki”


– Sve češće smo svjedoci djelovanja klimatskih promjena i u našoj regiji. Ovo je već druga godina da Sat za planet Zemlju, akciju zbog koje su milijuni plesali i slavili na ulicama i trgovima diljem svijeta, obilježavamo virtualno, kako nam omogućuju okolnosti zbog pandemije COVID-19. To je jasan podsjetnik na činjenicu da se klimatske promjene ne događaju nekom drugom, negdje daleko, u budućnosti, već nama, danas i ovdje.

Iz organizacije upozoravaju da su ekstremni vremenski događaji, porast temperatura, zagađenost rijeka, češći šumski požari i pojava novih zaraznih bolesti tek neke od promjena koje su očigledne i u našem dijelu svijeta.

– Klimatske promjene nam jasno govore da, unatoč brzom tehnološkom razvoju, mi i dalje potpuno ovisimo o prirodi. Ekosustavi su ugroženi, baš kao i dobrobit i sigurnost ljudi. Jedan je od načina borbe protiv navedenih izazova uporan rad na osvještavanju građana, kako bismo svojim zalaganjem utjecali na donositelje odluka da odgovorno primjenjuju usvojene politike i strategije za ublažavanje klimatskih promjena. – dodaju.

Kalauz zaključuje: 

WWF analizirao planove za zaštitu okoliša političkih stranaka


– Moramo očuvati najmanje 30% Zemljine površine za prirodu, a preostalim se površinama treba upravljati održivo. Jedino tako možemo osigurati porast globalne temperature za samo 1,5°C. Oko ove se poruke moraju usuglasiti svjetski čelnici i to prihvatiti kao globalni cilj. Sat za planet Zemlju idealan je trenutak za zajedničko promišljanje o budućnost na Zemlji. Pozivamo sve tvrtke i gradove da se pridruže akciji i ove godine i tako podijele ovu važnu poruku.

Sat za planet Zemlju prvi je put održan u Sidneyu 2007. godine kao građanska inicijativa za podizanje svijesti o klimatskim promjenama, ali i poziv na hitnu akciju.

– Unatoč teškim vremenima, prošlogodišnja akcija bila je masovnija nego ikada ranije: sudjelovalo je 190 zemalja i teritorija, zabilježeno je više od 4,7 milijardi reakcija na globalnim društvenim mrežama. – tvrde iz WWF-a.

FOTO: PIXABAY