LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Usklađivanje kurikuluma

Građani smatraju da treba bolje uskladiti obrazovne programe u EU

Građani zahtijevaju lakše priznavanje kompetencija unutar EU, a zastupnici smatraju da u kurikulume treba uvesti nove predmete u skladu s novim medijima i opasnostima koje nose.

Građani zahtijevaju lakše priznavanje kompetencija unutar EU, a zastupnici smatraju da u kurikulume treba uvesti nove predmete u skladu s novim medijima i opasnostima koje nose.

13. ožujka u Strasbourgu je održana plenarna sjednica Konferencije o budućnosti Europe, a na njoj su glavni zahtjevi bili usklađivanje kurikuluma, učenje o europskoj kulturi, klima, borba protiv lažnih vijesti i meke vještine (soft skills).

Silja Markkula, predsjednica radne skupine konferencije za obrazovanje, mlade, kulturu i sport, istaknula je da su to područja koja imaju značajnu ulogu u promicanju i njegovanju identiteta Europske unije, piše Hina EU. Dodala je kako među građanima EU postoji snažan osjećaj povezanosti.

Otvorene su prijave za mobilnost u srednjoj i jugoistočnoj Europi za zimski semestar



Što se tiče prijedloga građana, naglasak je bio na usklađivanju obrazovnih programa unutar EU, čime bi se omogućila veća mobilnost radne snage i smanjila administracija. Olakšavanjem priznavanja stranih diploma bi zapošljavanja postalo znatno lakše.

Sveučilište Sjever donijelo niz odluka o međunarodnoj mobilnosti studenata i osoblja za ovu akademsku godinu


Sunčana Glavak, hrvatska eurozastupnica, objasnila je da države imaju autonomiju u upravljanju obrazovnim sustavima, ali postoji i europski kvalifikacijski okvir u vidu preporuka, koji može pomoći u uspoređivanju kvalifikacija.

Predloženo je i uvođenje novih predmeta na različitim područjima. Jedan od njih su tzv. soft skillskoje uključuju učenje kritičkog razmišljanja, samostalnog učenja te poticanje dijaloga i razumijevanja. 

Osigurano više od 5 milijardi eura za Erasmus+ u 2025. godini, Hrvatskoj ide gotovo 50 milijuna eura



Također, jedan od noviteta koje zastupnik Tonino Picula smatra nužnima je i informiranje mladih o opasnostima interneta i lažnih vijesti, o kojima bi se trebalo raspravljati u sklopu predloženog građanskog odgoja. Zastupnica Glavak dodaje da je ključno jačati vještine i kritički pristup kod mladih, a ne ih opterećivati informacijama koje ionako mogu pronaći na internetu.
FOTO: PIXABAY