FOTO: Najbolje svjetske knjižare prema National Geographicu
Provjerite koja su mjesta očarala knjigoljupce diljem svijeta i što se u njima krije osim veličanstvenih prostorija ispunjenih nepreglednim policama knjiga.
Provjerite koja su mjesta očarala knjigoljupce diljem svijeta i što se u njima krije osim veličanstvenih prostorija ispunjenih nepreglednim policama knjiga.
Sigurni smo da se među našim čitateljima nalazi pokoji knjiški moljac koji ne čita samo nekakve sive nijanse i vampire/vukodlake/hibride, stoga vam donosimo deset knjižara u svijetu koje je National Geographic proglasio najboljima.
Atlantis Books
Prije 15 godina osnivači knjižnice Oliver i Craig našli su se na otoku Santoriniju u Grčkoj. Kada su shvatili da otok nema nijednu knjižaru, odlučili su to promijeniti. Uz pomoć malo tekuće hrabrosti odlučili su otvoriti knjižaru koja pruža mogućnost čitanja na terasi, festivala hrane i filma. Također naglašavaju da vole pse i mačke koji su dobrodošli u njihove prostore.
FOTO: Twitter
Cafebrería el Péndulo
Ova knjižara u Mexico Cityju poznata je po svojoj veličini, prozračnosti i osvijetljenosti. Police su ispunjene engleskim i španjolskim naslovima. Nekima će možda najzanimljivija biti kugla koja visi sa stropa.
FOTO: Tumblr
Munro's Books
Alice Munro, dobitnica Nobelove nagrade za književnost, i njezin muž Jim zajedno su otvorili knjižaru u gradu Victoriji u Kanadi. Lokacija u gradu bila je pogodna za mlađu publiku i ljubitelje kina. Kasnije su se preselili u neoklasičnu zgradu banke koju je projektirao Thomas Hooper.
FOTO: Pinterest
El Ateneo Grand Splendid
Smještena u Buenos Airesu El Ateneo knjižara prije je bila dom kazališnim predstavama, no danas je ipak dom samo knjigama. Pojedini detalji kao crveni zastori i freske na stropu ipak su se zadržali.
FOTO: Pixabay
Powell's City of Books
Jedna od najvećih neovisnih knjižara na svijetu prostire se duž cijele ulice u Portlandu u SAD-u. Sobe su označene bojama te sadržavaju i stare korištene i novije knjige. Jedna od soba je i Soba rijetkih knjiga koja nudi prva izdanja od kojih su neka i potpisana.
FOTO: Tumblr
Prairie Lights
U Iowa Cityju, domu ove knjižare, održava se već odavno poznata radionica Iowa Writers' Workshop. Ona postoji od 1936. godine i pohađalo ju je čak sedamnaest dobitnika Pulitzerove nagrade. Život književnosti u ovom se gradu zahuktava upravo u Prairie Lightsu.
FOTO: Tumblr
Shakespeare and Company
Možda ste pomislili da se radi o nekoj lijepoj knjižari u Velikoj Britaniji, ali prevarili ste se – ova se knjižara nalazi u Parizu u Francuskoj. Uređena je u stilu 17. stoljeća što joj daje tradicionalnu notu. Zgrada odiše poviješću, a udomila je pisce poput Allena Ginsberga, Richarda Wrighta, Williama Styrona i Langstona Hughesa.
FOTO: Pinterest
Gertrude and Alice
Otvorena 1998 ova knjižara posvećena je Gertrudi Stein i Alici Toklas, spisateljicama, suradnicama i životnim partnericama. Knjižara je prilagođena susjedstvu u kojem se nalazi, mala je, ali ugodna za građane Sydneyja u Australiji.
FOTO: Pinterest
Librairie Avant-Garde
Ova kineska knjižara postavljena je na jednom od najneobičnijih mjesta: podzemnom parkiralištu. To je mjesto odabrano zbog blizine Nanjing sveučilištu. Smatraju da je najvažnija vjera zapravo čitanje i da je je njihova knjižara raj za ljubitelje knjige.
FOTO: Pinterest
Cook and Book
U Bruxellesu u Belgiji možemo pronaći zanimljivu kombinaciju restorana i knjižare. Prostor je podijeljen u devet zasebnih cjelina koje imaju svoje posebnosti, od kojih su neke dječja soba ili soba s knjigama koje vise sa stropa.
FOTO: Tumblr