12 povijesnih fotografija koje podsjećaju da smo samo ljudi
Ove fotografije prikazuju ljude koji nisu mogli odlučivati o svojim sudbinama, ali i one koji su se borili za svoja prava i živote.
Ove fotografije prikazuju ljude koji nisu mogli odlučivati o svojim sudbinama, ali i one koji su se borili za svoja prava i živote.
Jednom je legendarni pjevač Bob Marley upitao: “Otvori svoje oči, pogledaj u sebe. Jesi li zadovoljan životom koji živiš?” Možda ćete uvidjeti kako nije sve tako crno u vašim životima nakon što pogledate ove fotografije.
1. Ogrebotine nevinih žena i djece u plinskoj komori u Auschwitzu dok su umirali od gušenja.
2. U listopadu 2010. na planini Kumgang dopušteni su kratki sastanci obitelji iz Sjeverne i Južne Koreje - 436 Južnokorejaca smjelo je ostati tri dana u Sjevernoj Koreji kako bi se upoznali ili našli s 97 rođaka od kojih su odvojeni od rata 1950-ih. Sjevernokorejac maše svom ožalošćenom rođaku iz Južne Koreje.
3. Misionar drži ruku izgladnjelog ugandskog dječaka. Novinar Mike Well za ovu je fotografiju osvojio nagradu World Press Photo. No bio je protiv nagrade i nagrađivanja takvih fotografija - naime, netko ga je drugi prijavio na natječaj. Sramio se samoga sebe što je fotografirao ovakav prizor.
4. Dvanaestogodišnji Brazilac svira violinu na učiteljevu sprovodu. Taj mu je učitelj pomogao izbjeći siromaštvo i nasilje putem glazbe.
5. Kršćani štite muslimane tijekom molitve za vrijeme ustanka u Kairu 2011.
6. Pacifistkinja Jane Rose Kasmir stavlja cvijeće u cijevi pušaka tijekom protesta protiv Vijetnamskog rata 1967. Ova fotografija Marca Ribouda kasnije je postala simbolom pokreta Flower Power.
7. Fotograf Jack Bradley uhvatio je prvotnu reakciju dječaka Harolda Whittlesa nakon što mu je doktor ugradio pužnicu u lijevo uho.
8. Pas Zanjeer spasio je tisuće života tijekom serijskih eksplozija u Mumbaiju 1993.; otkrio je više od 3 329 kilograma eksploziva RDX, 600 detonatora, 249 ručnih granata i 6406 bojnog streljiva. U njegovu čast održali su sprovod i pokopali ga s ordenima 2000.
10. Na Svjetskom prvenstvu 1970. koje je bilo narušeno rasizmom, Pele i Bobby Moore zamijenili su dresove da pokažu uzajamno poštovanje.
11. Nakon sedam mjeseci službe u Iraku Terri Gurrola prvi je put zagrlila svoju kćer.
12. Nakon četiri dana potrage četveromjesečna djevojčica pronađena je živa u kršu nakon tsunamija u Japanu.