LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Tragičan kraj velike engleske spisateljice i feministkinje Virginije Woolf

Virginia Woolf autorica je klasika modernizma te osnivačica feminističke književne kritike. Vlastiti je život okončala utapanjem u rijeci Ouse na današnji dan 1941. godine.

Virginia Woolf autorica je klasika modernizma te osnivačica feminističke književne kritike. Vlastiti je život okončala utapanjem u rijeci Ouse na današnji dan 1941. godine.

Virginia Woolf, engleska spisateljica, rođena je 1882. godine, a umrla je na današnji dan 28. ožujka 1941. godine Počela je pisati još kao mlada djevojka, a svoju prvu novelu The Voyage Out napisala je 1915. godine Napisala je klasike modernizma u koje svrstavamo njena djela Mrs. Dalloway, To the Lighthouse i Orlando. Osnivačica je feminističke književne kritike, a prva djela koja je napisala na tu temu su A Room of One's Own i Three Guineas. Počinila je samoubojstvo utapanjem u rijeci Ouse kada je imala 59 godina. 

Kao djevojčica, Virginia je bila vrlo znatiželjna i zaigrana. Započela je i obiteljske novine Hyde Park Gate News kako bi dokumentirala zanimljive obiteljske anegdote. Ono što je ostavilo velik utjecaj na njeno zdravlje je iznenadna smrt njezine majke kada je ona imala samo 13 godina, a tada je doživjela svoj prvi mentalni slom. 

Viralni hit s hercegovačkog vjenčanja dvoje mladih: djevojčica uzvikom nasmijala sve, pa i svećenika


Virginia je, unatoč svemu, nastavila svoje učenje njemačkog, grčkog i latinskog na Ladies’ Department of King’s College London. Tu je, tijekom školovanja, dobila i prve informacije o feminizmu. 1904. godine umro joj je otac, što ju ponovno dovelo do emocionalnog sloma te je nakon toga smještena u institucije kako bi dobila pomoć, ali na vrlo kratko vrijeme. 

Na Sveučilištu u Zadru studentici dodijeljena nagrada za najbolji TikTok video


Godine 1929. objavila je feministički esej A Room of One's Own koji je bio baziran na predavanjima koje je održavala na fakultetu, a radilo se o ispitivanju uloge žena u književnosti. Iako joj je pala popularnost nakon Drugog svjetskog rata, s novim generacijama, a posebno za vrijeme feminističkog pokreta 1970. godine, njena djela su dobila savim novo značenje. 

VIDEO: Jednostavna tehnika bojanja uskrsnih jaja


U nastavku vam donosimo nekoliko zanimljivosti iz života Virginie Woolf:

  1. Spisateljica se prvi put htjela ubiti kada je imala 22 godine i to skakanjem kroz prozor, No, budući da prozor s kojeg je skakala nije bio dovoljno visok, srećom nije uspjela u svom naumu.
  2. Prilikom pisanja svoje prve novele, The Voyage Out, Virginia bi pitala svoje prijatelje i bližnje za savjet kada bi imala neke nedoumice. Nakon toga, nitko nije smio vidjeti njene bilješke sve dok ne bi završila cijelo djelo.
  3. Bila je velika ljubiteljica odlazaka na koncerte i opere.
  4. Najviše je mrzila u životu kada bi ju netko fotografirao.
  5. Kada je imala 27 godina, priznala je da se boji seksa.
  6. Nakon što se udala, Virginia je mislila da bi trebala naučiti neke kućanske vještine pa se upisala u školu kuhanja. Kratko nakon toga, njen vjenčani prsten slučajno je završio u pudingu.
  7. Čak i prije nego što je napunila 7 godina, njena majka Julia ju je podučavala latinski, francuski i povijest.
IZVOR: BIOGRAPHY
FOTO: WIKIPEDIA