LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Majčin dan

Pola stoljeća promjena: majčina ljubav se ne mijenja, ali statistika da

U vremenu kada se sve mjeri brojevima i postotcima, ljubav majke ostaje neizbrojiva – bezvremenska i uvijek prisutna.

U vremenu kada se sve mjeri brojevima i postotcima, ljubav majke ostaje neizbrojiva – bezvremenska i uvijek prisutna.

Svake druge nedjelje u svibnju obilježava se Majčin dan – dan posvećen ženama koje svojim strpljenjem, znanjem i bezuvjetnom ljubavlju oblikuju naš svakodnevni život. Iako se društvo neprestano mijenja, jedno ostaje isto – uloga majke i dalje je nezamjenjiva, bez obzira na vrijeme u kojem živimo.

Majčinstvo, kao i svijet oko njega, prolazilo je kroz brojne promjene posljednjih desetljeća. Broj djece po majci se znatno smanjio u usporedbi s prošlim generacijama, a prema podacima za 2023. godinu, u Hrvatskoj je rođeno 32.170 djece, što je čak 50,4 posto manje u odnosu na brojke iz 1971. godine. Taj pad najviše se pripisuje urbanizaciji, ekonomskim uvjetima i promjeni životnih prioriteta.

Kako razveseliti mamu za Majčin dan unatoč skromnom studentskom budžetu?



Iako manji broj djece znači i drukčiju dinamiku obiteljskog života, izazovi ostaju veliki. Većina majki koje su rodile prošle godine donijele su na svijet svoje prvo dijete – njih 45,1 posto. Drugo dijete činilo je 34 posto, dok su treća i kasnija djeca činila tek manji udio.

Objavljeni su rezultati osmog Statističkog natjecanja, provjerite tko su pobjednici


Primjetna je i promjena u dobi kada žene postaju majke. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća žene su najčešće rađale u svojim ranim dvadesetima, dok je prosječna dob majke pri prvom porodu 2023. bila 29,7 godina. Općenito gledano, majke su danas starije – prosječna dob svih majki pri porodu iznosi 31,2 godine. Pritom se jasno vidi i pomak u ekstremnijim dobnim skupinama – broj vrlo mladih majki, od15 do 19 godina, drastično je pao s 15,3 posto (1971.) na samo 1,9 posto (2023.), dok se udio majki u dobi od 40 i više godina više nego udvostručio – s 1,7 posto na 4,9 posto.

Uz promjene u dobi i broju djece, mijenjala se i obrazovna struktura majki. Danas je gotovo podjednak udio djece koju rađaju žene sa srednjoškolskim i visokoškolskim obrazovanjem, što govori o sve većem broju žena koje majčinstvo usklađuju s karijerom i osobnim razvojem.

Generacija Z sve manje pije alkohol, no zato pronalazi nove oblike opuštanja



Ipak, bez obzira na statistiku, ono što se ne mijenja jest uloga majke kao osobe. U vremenu kada se sve mjeri brojevima i postotcima, ljubav majke ostaje neizbrojiva – bezvremenska i uvijek prisutna.

IZVOR: DRŽAVNI ZAVOD ZA STATISTIKU
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA