LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Najveća međunarodna organizacija za održanje mira slavi obljetnicu

Međunarodni dan Ujedinjenih naroda

Današnji dan slavi se kao dan Ujedinjenih naroda, međunarodne organizacije kojoj je temeljna zadaća očuvanje svjetskog mira i sigurnosti.

Današnji dan slavi se kao dan Ujedinjenih naroda, međunarodne organizacije kojoj je temeljna zadaća očuvanje svjetskog mira i sigurnosti.

Današnji dan slavi se kao Dan Ujedinjenih naroda, međunarodne organizacije kojoj je temeljna zadaća održavanje svjetskog mira i sigurnosti. Povelja Ujedinjenih naroda i Statut Međunarodnog suda stupili su na snagu 24. listopada 1945. godine, nakon što je 29 zemalja potpisalo ratifikacijske dokumente.

Budući da se prethodnica Ujedninjenih naroda, tzv. Liga naroda osnovana 1919. godine, pokazala kao nedjelotvorna organizacija jer nisu postignuti nikakvi uspjesi u prevenciji Drugog svjetskog rata, javila se potreba za osnivanjem bolje i djelotvornije organizacije. Tu ideju iznijeli su američki predsjednik Roosevelt i britanski premijer Churchill u Atlanskoj povelji. Željeli su povezati antihitlerovske narode u jednu koaliciju koja bi održavala mir i sigurnost u svijetu. Ideja je razrađivana dugi niz godina te je prihvaćena na današnji dan, na konferenciji predstavnika 50 zemalja, u San Franciscu 1945. godine

Ujedinjeni narodi danas broje 193 članice, među kojima je i Hrvatska.

Uskoro se održavaju „Dani sigurnosti u prometu”, poseban fokus je i na mlade vozače


Kada države postanu članice Ujedinjenih naroda, potpisuju povelju Ujedinjenih naroda te se obvezuju ispunjavati propisane dužnosti. Prema povelji, četiri su osnovna zadatka UN-a: održavanje međunarodnog mira i sigurnosti, razvitak prijateljskih odnosa među državama, suradnja u rješavanju međunarodnih problema i problema ljudskih prava te harmonizacija aktivnosti zemalja. Ujedinjeni narodi nisu globalna vlada i ne stvaraju zakone. Oni omogućavaju sredstva za rješavanje međunarodnih konflikata i formuliraju smjernice za globalna pitanja i probleme. U Ujedinjenim narodima sve države članice, velike i male; bogate i siromašne; s različitim političkim stajalištima i društvenim uređenjima, imaju svoj glas u ovom procesu.

Glavni organi UN-a su: Opća skupština, Vijeće sigurnosti, Ekonomsko i socijalno vijeće, Međunarodni sud i Tajništvo, čiji je čelni dužnosnik glavni tajnik UN-a.

EU istražuje nepravilnosti rada nekoliko poznatih društvenih mreža, zaštita maloljetnika glavni prioritet


Sjedište UN-a nalazi se u New Yorku, dok njegov nadležni organ, Međunarodni sud, ima sjedište u Haagu. UN također djeluje kroz svoje agencije, fondove i programe kao što su: UNICEF, UNHCR, FAO i UNESCO.

IZVOR: WIKIPEDIA.ORG
FOTO: WIKIPEDIA