Jedan od najutjecajnijih svjetskih umjetnika ostao bez uha
Na današnji je dan 1888. godine, pod utjecajem bijednog života umjetnika i depresije s kojom se borio, Vincent van Gogh odsjekao vlastitu ušnu resicu.
Na današnji je dan 1888. godine, pod utjecajem bijednog života umjetnika i depresije s kojom se borio, Vincent van Gogh odsjekao vlastitu ušnu resicu.
Iako je slavni nizozemski slikar Vincent van Gogh danas jedan od najcjenjenijih i najutjecajnijih svjetskih umjetnika, bio je previše napredan za 19. stoljeće u kojemu se našao. Za života je prodao samo jednu svoju sliku, a kasnije su njegova djela prodavana za desetke milijuna dolara. Kao osobi izrazito umjetničkog duha koja posjeduje drugačije vizije svakodnevice od ostalih smrtnika, nije mu bilo lako nositi se s pritiscima svakodnevnog života osuđenoga na bijedu te je patio od teške depresije, što je za posljedicu imalo događaj 1888. godine, kada je nožem odsjekao donji dio vlastitog lijevog uha.
Rođen je 1853. godine u Nizozemskoj s upečatljivim, teškim karakterom. Obilježio ga je – doduše, neuspješan – rad u jednoj umjetničkoj galeriji gdje je, osim osnovnih saznanja o slikarstvu, ušao u slikarske krugove te se i sam odlučio okušati u umjetničkim vodama. Za njegove je najranije radove značajna socijalna odrednica; nastoji prikazati mukotrpan život seljaka koji uz težak rad skromno zarađuju. U njima je vidljiva ćudljivost autora koji slikanjem nastoji pomiriti unutarnja razdiranja.
– Vječno je pitanje, je li nam dano da prije smrti spoznamo samo jednu hemisferu. Što se mene tiče, odgovora nema, ali zvijezde me uvijek potiču na razmišljanje. – napisao je poznati slikar svome bratu.
Željan novih znanja i najužih umjetničkih krugova, seli se u Pariz gdje je živio njegov brat Theo s kojim je bio vrlo blizak. Theo, trgovac umjetninama, pomagao je bratu financijski, ali i u poslovnom smislu jer ga je približio brojnim cijenjenim pariškim umjetnicima poput Paula Gauguina, Camillea Pisarra te Georgesa Seurata. Van Gough primjenjuje savjete kolega te ih usklađuje s vlastitim stilom, što je za cilj imalo posvjetljivanje te veću raznolikost njegove palete boja. San mu je bio otići s društvom slikara u prirodu gdje bi mogao neopterećeno slikati, što i ostvaruje 1888. godine odlaskom u Arles u Francuskoj.
FOTO: Wikipedia
U Arlesu je naslikao neke od svojih najboljih djela, uključujući i seriju Suncokreti. U tim mu se stvaralačkim trenucima pridružio i Paul Gauguin te je njihov kreativni ciklus trajao gotovo dva mjeseca. Ipak, idilu je pokvario trenutak u kojemu su se između prijatelja razvile tenzije te je van Gogh u afektu Gauguinu prijetio nožem, a zatim nož okrenuo na sebe i odrezao vlastitu ušnu resicu. Nakon što je odveden u bolnicu prijavio se i u bolnicu za duševne bolesti gdje je proveo sljedećih godinu dana. U tom su se periodu unutar njegovih misli izmjenjivali pozitivni periodi enormne kreativosti, ali i oni negativni. Tada su nastala neka od njegovih najznačajnijih djela poput Starry Night i Irises.
Duh umjetnika suočavao se s teškim periodima za koje je na trenutke bio preslab. I nakon izlaska iz bolnice borio se s očajem i usamljenošću, ali i s vlastitom umjetnošću. Umro je 1890. godine od posljedica hitaca koje je sam u sebe ispucao dva dana ranije. No, njegova umjetnost nastavlja živjeti i inspirirati svojom pojavom svakog pojedinca koji joj se nađe u blizini.
FOTO: Wikipedia