LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Izdana najslavnija i najprodavanija knjiga superlativa

Na današnji je dan 1955. godine objavljeno prvo izdanje „Guinnessove knjige rekorda“. Osim što bilježi najveća čovjekova i prirodna postignuća, i sama je oborila rekord najprodavanije godišnje publikacije na svijetu.

Na današnji je dan 1955. godine objavljeno prvo izdanje „Guinnessove knjige rekorda“. Osim što bilježi najveća čovjekova i prirodna postignuća, i sama je oborila rekord najprodavanije godišnje publikacije na svijetu.

Guinnessova knjiga rekorda (u početku The Guinness Book of Records, danas Guinness World Records), štivo za kojim s jednakim zanimanjem posežu i najmlađi i najstariji, godišnji je pregled širokog spektra svjetskih rekorda; donosi zanimljive činjenice o čovjekovim postignućima te prirodnim fenomenima, od onih zadivljujućih pa do sasvim bizarnih. Iako ju prati svjetski glas te i sama drži jedan svjetski rekord – najprodavanija je publikacija na svijetu – povijest nastanka ove knjige manje je poznata.

Prvo je izdanje 1955. godine objavila pivovara Guinness, a ideja se rodila kao doslovno lovačka priča u studenom 1951. godine kada je Hugh Beaver, direktor tvrtke, s prijateljima bio u lovu. Nakon neuspješnog napada na troprstog zlatara, društvo je raspravljalo o tome je li to najbrža ptica među europskom divljači. Kako to obično biva, među njima je pala oklada, ali ni u jednoj knjizi nisu uspjeli pronaći traženu informaciju kako bi riješili svoje nedoumice.

Beaver je tu zgodu iskoristio kao poslovnu ideju: pomislio je kako bi bilo zanimljivo za britanske pubove izdati knjigu rekorda koja bi zabavljala posjetitelje i rješavala prijateljske razmirice. U tu je svrhu zaposlio braću blizance Norrisa i Rossa McWhirtera, osnivače londonske agencije koja je tiskovinama i oglašivačima osiguravala statističke podatke i činjenice. Kako su dobili posao? Zahvaljujući još jednom superlativu. Na razgovoru za posao ovaj su dvojac navodno upitali koji jezik ima najmanje nepravilnih glagola. Srećom, oni su znali da se radi o turskom jeziku i na taj način započeli svoju rekordersku avanturu.

Srpski studenti snimili video o uporabi zvučnog topa na beogradskom prosvjedu


Iako je prvotna namjera bila dijeliti je besplatno kako bi se reklamirali Guinnessovi proizvodi, knjiga je zbog velike potražnje i popularnosti ušla u prodaju te nedugo nakon toga postala najprodavanija, a američko je izdanje popraćeno i brojnim izdanjima drugih zemalja. Sukladno pomami koja se sve više i više širila, braća McWhirter počeli su svoje 13 i pol tjedana dugo putovanje čitavom zemaljskom kuglom u potrazi za novim rekorderima.

Percepciju dugog glačanja zauvijek je promijenio ovaj rekorder koji je to bez prestanka činio 55 sati i pet minuta, FOTO: Wikipedia

Osnovnoškolci oduševili video radovima o integraciji izbjeglica, pogledajte što su snimili


Zahvaljujući ljudskoj prirodi i natjecateljskom duhu, groznica rekorda nije se do danas smirila te je neke rekorde sve teže i teže pratiti, a sve više raste i kreativnost rekordera u osmišljavanju novih izazova u kojima će ostvariti značajne rezultate – vodstvo publikacije tjedno primi otprilike tisuću prijavnica od kojih samo osam posto dospije na stranice poznate knjige. Tako, primjerice, Suresh Joachim Arulanantham drži svjetski rekord u glačanju: činio je to bez prestanka 55 sati i pet minuta. I predsjednik Obama bio je rekorder – cijela dva tjedna – kad je oborio rekord najbrže sakupljenih milijun pratitelja na Twitteru. Prije njega to je bio Robert Downey Jr, a američkog je predsjednika s trona u lipnju 2015. godine svrgnula Caitlyn Jenner, oborivši rekord otprilike četiri sata nakon svoje prve objave na toj društvenoj mreži. Neki od najnovijih rekordera su muškarac s najvećim stopalima (40,1 cm!), muškarac s najvećim brojem zubi u ustima – čak 37, te najviši bračni par (236 i 187 cm).

Na službenom YouTube kanalu možete pogledati mnogo zanimljivih, neobičnih i čak nevjerojatnih priča o svjetskim rekorderima koji možda i vas potaknu na neki novi izazov. I, ako vas je zaista zanimalo, po Guinnessu iz 1989. godine, najbrža je među europskom divljači sjeverna snježnica. Nema na čemu!

Donosimo popis edukativnih YouTube kanala s kojima možete proširiti svoja znanja


IZVOR: HISTORY
FOTO: FLICKR