Godišnjica objavljivanja megapopularne arkadne videoigrice
Prije 37 godina na današnji je dan u Japanu objavljena videoigra Pac-Man. Do danas su uz nju odrastale generecije te je stekla svjetsku popularnost, koja još uvijek traje.
Prije 37 godina na današnji je dan u Japanu objavljena videoigra Pac-Man. Do danas su uz nju odrastale generecije te je stekla svjetsku popularnost, koja još uvijek traje.
Godina je 1980. Tehnologija se sve više razvija. Voyager 1 šalje prve fotografije Saturna u visokoj rezoluciji te tako otkriva postojanje njegova mjeseca, Janusa, izumljen je telefaks, a kućanstva počinju posjedovati i vlastite videokamere. Japan postaje tehnološko središte. Upravo je ondje nastala jedna od najpopularnijih i najuspješnijih videoigara – Pac-Man – dizajnera Iwatanija Torua. Na današnji je dan, 22. svibnja davne 1980. godine u Japanu objavljena ova arkadna videoigra koja je osvojila svijet. Da je videoigrica bila i ostala megapopularna govori činjenica da je prije sedam godina, na njezinu 30. godišnjicu, internetska tražilica Google na 48 sati svojim korisnicima omogućila igranje Pac-Mana na početnoj stranici.
Ovim vam povodom donosimo nekoliko zanimljivosti o ovoj videoigri, koja je obilježila djetinjstvo i odrastanje mnogih generacija:
- U listopadu 1980. stiže u Sjedinjene Američke Države i vrlo brzo postaje veliki hit, s prodajom od preko sto tisuća komada već prve godine
- Godinu dana kasnije stiže i gospođa Pac-Man s kojom dolazi i više labirinata, pokretno voće te veća brzina igranja.
- Groznica uzrokovana Pac-Manom 1982. zahvaća SAD. Nastaju crtić i pjesma inspirirani igricom. Pjesma je rasprodana u preko milijun primjeraka.
- Godine 1984. nastaje i akcijska igrica Pac-Land.
- Najveći je mogući broj bodova u Pac-Manu 3 333 360, a prvi ih je osvojio Billy Mitchell – i to nakon šest sati igranja.
- Pac-Manu su prijetnja šareni duhovi – crveni, plavi, ružičasti i žuti. Svaki od njih ima različite taktike. Crveni traži najkraći put do Pac-Mana i prati ga; plavi je nepredvidiv i zbog toga opasan; ružičasti bira okolni put da bi vas iznenadio, a žuti voli odlutati, zbog čega se smatra najmanje opasnim.
- Pac-Manovo nestajanje kad izgubi život inspirirano je vatrometom.
- Danas broji preko osam milijuna fanova na Facebooku.
- Pac-Man je ušao i u Guinnessovu knjigu rekorda kao najuspješniji i najprodavaniji automat na kovanice (ili žetone).
- Najveći labirint u Pac-Manu napravili su sami fanovi, a sadrži preko 170 665 levela.
- Ime igrice dolazi od japanskog pojma paku-paku, što označava zvuk žvakanja. Kuglice kojima se Pac-Man hrani da bi skupio energiju izgledaju poput kolačića.
- Igrica se originalno u Japanu nazivala Puck-Man.
- Ideja za igricu njezinom kreatoru pala je na pamet dok je jeo pizzu.
Danas na Internetu, naravno, postoje različite besplatne varijante igrice. Potražite ih i prisjetite se u čemu je čar igranja Pac-Mana!