18. studenog: Europski dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja
Nažalost, uz sve prednosti koje nam nosi svakodnevno korištenje tehnologije i interneta, najčešće žrtve većinom su djeca.
Nažalost, uz sve prednosti koje nam nosi svakodnevno korištenje tehnologije i interneta, najčešće žrtve većinom su djeca.
Od 2015. godine svakog 18.11. obilježava se Europski dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja pa tako i ove, 2020. godine. Ciljevi Vijeća Europe jesu osvijestiti javnost o seksualnom iskorištavanju i zlostavljanju djece i dati informacije kako ih spriječiti, promovirati ratifikaciju Lanzarotske konvencije i potaknuti javne rasprave o zaštiti djece kako bi što efikasnije spriječili stigmatizaciju žrtava. Nasilje nad djecom podrazumijeva sve oblike nasilja nad ljudima mlađima od 18 godina. Postoje razni oblici nasilja nad djecom, a neki su od njih fizičko, seksualno i emocionalno zanemarivanje i zlostavljanje od strane roditelja i drugih autoriteta. Podatci Vijeća Europe pokazuju da je 1 od 5 djece žrtva nekog oblika seksualnog nasilja.
Povodom Europskog dana Vijeće Europe svake godine napravi kratku brošuru kako bi upozorilo i stavilo fokus na postojeće probleme povezane sa zaštitom djece, a ovogodišnje izdanje fokusirano je na sprečavanje rizičnog ponašanja djece korištenjem tehnologija i dijeljenjem seksualnih sadržaja (slika i/ili videa). Nažalost, uz sve prednosti koje nam nosi svakodnevno korištenje tehnologije i interneta, najčešće njihove žrtve većinom su djeca. Iako ih se upozorava da ne dijele osobne informacije i slike na internetu, pritisak vršnjaka/inja, kao i nepoznatih osoba koje djeca upoznaju na internetu, katkad zna biti više nego dovoljan da neko od njih podijeli svoje privatne slike, pa i videe, čime stavljaju sebe u rizik. Vijeće Europe ističe kako je presudno da se razviju programi koji mogu spriječiti dijeljenje takvog sadržaja zbog kojih mogu završiti kao žrtve seksualnog nasilja.
- 3 od 4 djece u dobi od 2 do 4 godine redovito proživljava fizičko i/ili psihičko nasilje od strane roditelja/njegovatelja
- svaka 5 žena i 1 od 13 muškaraca izjavljuju kako su bili seksualno zlostavljani kao dijete, do svoje 17 godine
- 120 milijuna djevojaka i mladih žena mlađih od 20 godina pretrpjelo je neki oblik prisilnog seksualnog kontakta
- stalna briga, edukacija, potpora roditeljima i roditelja te jačanje zakona koji kažnjavaju nasilje mogu smanjiti rizike od ponovnog zlostavljanja.
Više informacija i savjeta možete pronaći na ovom linku.
Na sljedećim linkovima možete pogledati nekoliko interaktivnih videa za djecu o seksualnom zlostavljanju:
- The Lake – kratki dokumentarac o važnosti razgovora unutar obitelji ako se dogodi seksualno zlostavljanje
- Keep Me Safe – kratki informativni video o tome što se događa iza kulisa borbe protiv seksualnog zlostavljanja djece
- Tell Someone You Trust – animirani film prilagođen za djecu kako bi lakše shvatila kako postupiti i kome se obratiti ako dožive seksualno nasilje
- Kiko And The Hand – animirani film prilagođen djeci koji objašnjava kakav je fizički dodir dopušten, a kakav nije.
Čuvajte svoje najbliže i dobro ih slušajte ako imaju što reći. Izreka Šutnja je zlato ne vrijedi u ovom slučaju.