LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Prvi put prikazana tri helenistička groba iz Nadina

Predstavljena monografija Ante i Šime Batovića

Publikacija donosi vrijedan detaljan prikaz arheoloških nalaza koji nedostaje za ovo razdoblje na teritoriju Liburnije.

Publikacija donosi vrijedan detaljan prikaz arheoloških nalaza koji nedostaje za ovo razdoblje na teritoriju Liburnije.

U sklopu obilježavanja Dana Arheološkog muzeja Zadar, održano je predstavljanje monografije Ante i Šime Batovića „Helenistički grobovi iz Nadina u okviru V. (zadnje) faze liburnske kulture“. Ugledni hrvatski arheolog, prof. dr. sc. Šime Batović koji je predavao i obnašao dužnost dekana na Filozofskom Fakultetu u Zadru i dr. sc. Ante Batović, znanstveni novak na Odjelu za povijest na Sveučilištu u Zadru, napisali su monografiju s ciljem da osvijetle poznavanje pojedinih pitanja liburnske kulture tijekom njezinih zadnjih stoljeća.

Na predstavljanju, uz prof. dr. sc. Šimu Batovića, sudjelovali su dr. sc. Kristina Mihovilić, voditeljica Prapovijesne zbirke Arheološkog muzeja Istre, doc. dr. sc. Lucijana Šešelj sa Sveučilišta u Rijeci i ravnatelj Arheološkog muzeja Zadar dr. sc. Smiljan Gluščević.

Monografija sadrži dvadeset poglavlja, donosi podatke o novijim istraživanjima i literaturi, crteže i fotografije grobnih priloga i samog lokaliteta. Knjiga je nastala na osnovu diplomskog rada Ante Batovića uz neke izmjene i nadopune. Jedna od najznačajnijih nadopuna koju donosi ova monografija su detaljni prikazi arheoloških nalaza. Batović se u nekoliko radova osvrnuo na ove helenističke grobove, osobito u radu „Benkovački kraj u prapovijesti“, zatim u pregledu liburnske kulture u „Prahistoriji jugoslavenskih zemalja V.“ te u katalogu izložbe u „Nakit na tlu sjeverne Dalmacije od prapovijesti do danas - Nakit u prapovijesti“. Grobovi iz Nadina dosad nisu cjelovito obrađeni ni objavljeni. 

Dijele se besplatne ulaznice za predstavu u Teatru &TD. Studenti, zgrabite svoju na vrijeme!


Sva tri groba mogu se smjestiti od IV. do I. stoljeća prije Krista, odnosno u zadnju fazu liburnske kulture. Bogatu građu grobova čine nakit, dijelovi odjeće, keramika i fibule raznih tipova. Publikacija donosi vrijedan detaljan prikaz nalaza koji nedostaje za ovo razdoblje na teritoriju Liburnije i omogućava stručnjacima bolje poznavanje helenističkog razdoblja u hrvatskoj arheologiji.

Monografija se može kupiti u Arheološkom muzeju Zadar po cijeni od 200 kn.

Pjesnička večer u Splitu: studenti izrazili kreativnost kroz svoje stihove, najbolji su i nagrađeni


IZVOR: AMZD
FOTO: AMZD